Złoty zapobiegał wzrostom cen producentów w październiku - analitycy

opublikowano: 17-11-2004, 15:58

Czynnikiem hamującym wzrost cen producentów w październiku był umacniający się złoty, ale z drugiej strony istnieje obawa, że znacznie wyższe od oczekiwanych wzrosty cen paliw w poprzednim miesiącu mogły niekorzystnie wpłynąć na wskaźnik PPI, uważają analitycy.

Ankietowani przez agencję ISB ekonomiści spodziewają się, że ceny producentów (PPI) wzrosły w październiku o 7,2-7,9% r/r przy średniej na poziomie 7,5%.

We wrześniu wzrost cen produkcji sprzedanej wyniósł 8,0% r/r wobec oczekiwanych przez rynek 8,4% r/r.

Ekonomiści zgodnie przyznają, że niepewności w prognozowaniu danych o cenach producentów dodały nieco wyższe od spodziewanych dane o inflacji, która wzrosła w październiku o 4,5% r/r wobec 4,3% r/r oczekiwanych.

„Trochę niepewności do danych o cenach producentów wniosły dane o CPI, ponieważ nikt się nie spodziewał takiego wzrostu cen paliw i prawdopodobnie prognozy rynkowe odnośnie dynamiki PPI zakładały nieco mniejszy wzrost cen paliw” – stwierdził Piotr Bielski, ekonomista Banku Zachodniego WBK.

„Oczywiście ceny paliw nie przekładają się tak samo na CPI i PPI. Być w przypadku PPI takiego efektu nie będzie” – dodał Bielski.

Ciągle pozytywnie na ceny producentów działa mocny złoty

„Zloty powstrzymuje nadmierne wzrosty cen produkcji, poza tym jest jeszcze efekt bazy, który powoduje, że dynamika roczna nie powinna jakoś gwałtownie rosnąć” – uważa ekonomista BZ WBK.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda dane o dynamice cen produkcji sprzedanej w piątek, 19 listopada, o godz. 16:00.

TABELA

Instytucja Dynamika PPI w X (%)

BRE 7,9

TMS 7,3

Millennium 7,2

PKO BP 7,4

BPH 7,5

BZWBK 7,5

CA IB 7,5

Citibank 7,5

ING BŚ 7,5

ŚREDNIA 7,5

qk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty zapobiegał wzrostom cen producentów w październiku - analitycy