Złoty zaraz po funcie wśród walut, którymi brexit wstrząsnąłby najbardziej (WYKRES DNIA)

Na dwa dni przed brytyjskim referendum traderzy walutowi uwzględniają w cenach opcji ryzyko tąpnięcia notowań większości walut wobec dolara, a najbardziej widać to w przypadku funta i złotego.

W miarę zbliżania się brytyjskiego referendum tylko trzy spośród 16 głównych walut nie zanotowały wzrostu kosztów zabezpieczenia przed znacznym spadkiem notowań wobec dolara. Chodzi o uważane za schronienie przed kryzysem jena i franka, a także o brazylijskiego reala, który porusza się w rytmie wydarzeń w opanowanej przez kryzys krajowej polityce.

Jeśli do szesnastki głównych środków płatniczych dołączyć waluty naszego regionu, to złoty będzie drugą po funcie walutą, w przypadku której traderzy uwzględniają w cenach największe ryzyko tąpnięcia notowań w ciągu najbliższego miesiąca. Tak przynajmniej wynika z porównania notowań opcji dających prawo do sprzedaży złotego po cenach znacznie niższych od bieżących notowań i opcji jego kupna po cenach znacznie wyższych.

Obliczana przez Bloomberga miara różnicy w koszcie zabezpieczeń przed załamaniem i skokiem notowań sięga w przypadku złotego 2,9. Choć to mniej niż w przypadku funta (8,4), to jednak więcej niż w przypadku euro oraz innych walut regionu – węgierskiego forinta, tureckiej liry oraz rosyjskiego rubla. Jednocześnie rynek obstawia znaczne ryzyko gwałtownego umocnienia wobec dolara walut uznawanych za bezpieczne schronienie – jena japońskiego i franka szwajcarskiego.

Zobacz więcej

Miara różnicy w koszcie opcji chroniących przed skokiem i załamaniem notowań poszczególnych walut względem dolara. Wartość ujemna oznacza, że droższe jest zabezpieczenie przed załamaniem notowań, wartość dodatnia, że droższe jest zabezpieczenie przed ich skokiem. W zestawieniu uwzględniono 16 głównych walut oraz cztery spośród walut Europy Środkowej i Wschodniej Bloomberg


Miara różnicy w koszcie opcji chroniących przed skokiem i załamaniem notowań poszczególnych walut względem dolara. Wartość ujemna oznacza, że droższe jest zabezpieczenie przed załamaniem notowań, wartość dodatnia, że droższe jest zabezpieczenie przed ich skokiem. W zestawieniu uwzględniono 16 głównych walut oraz cztery spośród walut Europy Środkowej i Wschodniej. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Złoty zaraz po funcie wśród walut, którymi brexit wstrząsnąłby najbardziej (WYKRES DNIA)