Złoty zawisł na rządzie

Marek Wołos
opublikowano: 14-04-2006, 00:00

Podczas czwartkowej sesji na rynku walutowym czuć było zbliżające się święta. Obroty lekko spadły, a złoty powoli słabł. Notowania dolara wzrosły do 3,2650 zł, a euro zanotowały dzienne maksimum 3,9400 zł. Mniejsze zmiany widoczne były na rynku międzynarodowym, na którym mimo dobrych danych z USA, brakowało chętnych do zakupu amerykańskiej waluty. Euro trzymało się przedziału 1,2070- -1,2130 USD. Skok cen surowców w połączeniu z sytuacją w Iranie tworzy negatywny dla dolara klimat i hamuje dalszy jego wzrost na świecie.

Inwestorzy realizowali zyski przed Wielkanocą. Czwartkowa sesja była bowiem ostatnią w tym tygodniu, na której zawierano większe transakcje. Dzisiaj, w Wielki Piątek największe centra finansowe Europy Zachodniej mają dzień wolny i dlatego uczestnicy rynku już w czwartek zdecydowali się na zamknięcie pozycji w złotym. Zwiększona jego podaż była również wynikiem sytuacji w regionie: pierwszy raz po wyborach na Węgrzech nastąpiło osłabienie forinta. Traciła również czeska korona.

Gracze wycofywali się z rynków wschodzących z powodu sytuacji na globalnym rynku obligacji. Rentowności papierów amerykańskich i europejskich ustanowiły kilkuletnie maksima, a to zachęca do lokowania kapitału na Zachodzie. W świetle rosnących rentowności w USA i w Europie Zachodniej polskie obligacje nie wyglądają interesująco. To odciąga kapitał z naszego kraju i powoduje spadek wartości złotego.

Zbliżające się powstanie koalicji Samoobrony i PiS może dodatkowo dopingować do wyprzedaży złotego. Dopóki jednak nie zapadną decyzje o zmianach personalnych, m.in. na stanowisku ministra finansów, polska waluta nie będzie mocniej spadała. Dopiero zmiany na kluczowych dla rynków finansowych stanowiskach dałyby impuls do dalszej wyprzedaży. Scenariusz ten może się zrealizować w najbliższych dwóch tygodniach i wówczas kurs euro wróciłby do psychologicznego oporu na poziomie 4,0 zł, a dolar przełamał barierę 3,30 zł. Jeśli koalicja PiS z Samoobroną nie spowoduje kluczowych zmian w rządzie, złoty nadal będzie poruszał się w trendzie horyzontalnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wołos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy