Złoty znów mocno traci

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 29-11-2016, 17:38

Dzisiaj od rana złotówka silnie traci na wartości do głównych walut, z czego najbardziej względem funta szterlinga.

Może to być sygnałem zakończenia ostatnich spadkowych ruchów korekcyjnych na parach złotówkowych.

USD/PLN

Dzisiaj od rana obserwujemy wzrosty na parze USD/PLN, które koło godziny 16.00 nieco wyhamowały. Dojście kursu do poziomu zeszłotygodniowych maksimów byłoby pierwszym sygnałem, że cofnięcie na parze USD/PLN, wykształcone w zeszły czwartek,było jedynie lokalną korektą. Fala spadkowa zatrzymała się nieco powyżej 23,6% zniesienia odbicia z 9 listopada (4,13). Od wczoraj przewagę na tej parze utrzymuje strona popytowa i kurs wrócił powyżej styczniowych ekstremów. Poziom ten wraz z maksimami z 18 i 23 listopada wyznacza istotną strefę oporów. Jej pokonanie z technicznego punktu widzenia oznacza kontynuację wzrostów nawet do okolic poziomu 4,52 – poziom równości odbicia wykształconego w drugiej połowie 2008 i na początku 2009 roku oraz sekwencji wzrostowej budowanej od maja 2011 roku.

GBP/PLN

Odbicie z zeszłego tygodnia jest kontynuowane także na notowaniach GBP/PLN. Kurs testował dziś ekstrema wyznaczone 23 listopada (5,24). Stronie popytowej nie udało się ich co prawda sforsować, ale dzisiejsze odbicie jest dynamiczne i wygląda na impuls.

Notowania tej pary wcześniej zdołały już pokonać ważne, średnioterminowe poziomy oporu w postaci maksimum z początku września br. (5,22) oraz poziom 38,2% zniesienia całej sekwencji spadkowej z listopada ubiegłego roku (5,20). Powrót kursu omawianej pary powyżej długoterminowej linii trendu wzrostowego zmienił obraz tej pary na wzrostowy. W tej sytuacji można by uznać sekwencję spadkową z genezą w listopadzie ubiegłego roku za wypełnioną: sierpniowe odbicie stanowiłoby falę czwartą w tej strukturze, a trwające we wrześniu spadki za falę piątą.

Potencjał obecnego odbicia nie został jeszcze wyczerpany. Modelowy zasięg wzrostowej korekty (61,8% zniesienie) wyznacza poziom 5,54.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy