Złoty zyskał, ale jego sytuacja się nie zmieniła

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
opublikowano: 24-06-2009, 18:32

Złoty, podobnie jak i inne waluty regionu, kończy środowe notowania umocnieniem wobec dolara i euro. O godzinie 18:09 kurs USD/PLN testował poziom 3,2253 zł, a EUR/PLN 4,5224 zł. Oznacza to spadek o  odpowiednio 0,8 i 2,9 grosza w stosunku do poziomów z wtorku.

Wzrost popytu na złotego, forinta i czeską koronę, to efekt poprawy klimatu inwestycyjnego na świecie. Istotnego wpływu na sytuację na rynku walutowym nie miała natomiast decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych. Rada, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, obniżyła je o 25 punktów bazowych, sprowadzając stopę referencyjną do rekordowo niskiego poziomu 3,5 proc.

Takiego wpływu nie miał również komunikat opublikowany po posiedzeniu RPP, który utrzymany był w gołębim tonie, sugerując dalszy spadek kosztu pieniądza (to może być mylące, gdyż „neutralni” członkowie Rady, coraz ostrożniej wypowiadają się nt. obniżek).

Układ sił na wykresach USD/PLN i EUR/PLN nie uległ dziś zmianie. Tym samym wciąż należy zakładać konsolidację dolara w przedziale 3,10-3,30 zł, a euro 4,40-4,55 zł. O tym, jak będzie ona długa, zdecyduje przede wszystkim to, jak w najbliższych tygodniach będą się kształtowały nastroje na rynkach finansowych oraz notowania EUR/USD.
Wspomniane czynniki będą mieć również decydujący wpływ na jutrzejsze zachowanie złotego. Ich uzupełnieniem będzie, zaplanowana na godzinę 10-tą, publikacja majowych danych o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia w Polsce.

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.

Polecane