Złoty zyskał do euro, obligacje na stabilnym poziomie

opublikowano: 05-03-2007, 16:34

Pod koniec poniedziałkowych kwotowań złoty lekko umocnił się wobec euro, natomiast względem dolara znajdował się na  poziomie notowanym podczas otwarcia. Według analityków, wobec braku ważnych krajowych danych makroekonomicznych, w bieżącym tygodniu istotne dla inwestorów będą informacje napływające z rynków bazowych. Około godziny 16.00 za euro płacono 3,9120 zł wobec 3,9225 zł na otwarciu w poniedziałek i 3,8970 zł na zamknięciu w piątek. Dolara wyceniano na 2,9850 zł, czyli dokładnie tak, jak podczas otwarcia.

Początek kwotowań przyniósł osłabienie złotego, które było spowodowane umocnieniem się jena i franka szwajcarskiego. W ciągu dnia złoty odrobił część strat i ustabilizował się w okolicach 3,91 za euro.

Najbliższe dni nie przyniosą żadnych istotnych danych makroekonomicznych dotyczących polskiej gospodarki.

Impulsem, który może wpłynąć na rynki, będzie czwartkowe posiedzenie i decyzja EBC w sprawie stóp procentowych. W opinii analityków, EBC zdecyduje się na podwyżkę stóp o 25 punktów bazowych. Obecnie benchmarkowa stopa procentowa EBC wynosi 3,50 proc.

Według analityków PKO BP, przy braku publikacji ważnych danych makroekonomicznych, w bieżącym tygodniu największy wpływ na kurs złotego będzie mieć sytuacja na rynkach globalnych.

"Zakładając brak wyraźnych impulsów do zmiany obserwowanych trendów (negatywnych nastrojów wokół walut rynków wschodzących), oczekujemy utrzymania kursu złotego na słabszym poziomie ok. 3,90 zł za euro" - napisali w cotygodniowym komentarzu analitycy PKO BP.

Ich zdaniem, dzięki słabszym notowaniom dolara i bardzo korzystnym fundamentom, w dłuższej perspektywie czasowej można oczekiwać umocnienia złotego w kierunku 3,85 zł za euro.

Na rynku długu dzień upłynął bardzo spokojnie, a zmiany dochodowości obligacji były minimalne.

Około godziny 16.10 rentowność obligacji dwuletnich (OK1208) wynosiła 4,51 proc. w stosunku do 4,50 proc. na otwarciu w poniedziałek i w piątek na zamknięciu. Rentowność papierów pięcioletnich (PS0511) wynosiła 4,95 proc. w stosunku do: (odpowiednio) 5,03 proc. i 4,95 proc. Dochodowość papierów dziesięcioletnich ukształtowała się na poziomie 5,21 proc. w porównaniu do 5,22 proc. i 5,20 proc. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty zyskał do euro, obligacje na stabilnym poziomie