Złoty zyskał dzięki wypowiedziom Hausnera

Piotr Kuczyński
25-09-2003, 10:15

WARSZAWA (Reuters) - Podczas porannego handlu złoty wzrósł wobec dolara. Zdaniem dealerów nastroje na rynku zaczęły się prawdopodobnie poprawiać po optymistycznych prognozach ministra gospodarki - Jerzego Hausnera.

Hausner przedstawił kolejne szczegóły dotyczące planowanych cięć wydatków budżetowych w 2005 roku i po raz kolejny podkreślił, że rząd jest gotowy przeprowadzić konieczne zmiany tak by Polska była w stanie sprostać kryterium poziomu deficytu budżetowego obowiązującemu w strefie euro.

"Rynek był dotychczas potwornie negatywnie nastawiony do całej sprawy budżetu, a rząd dokonuje teraz właściwych kroków - musi postarać się przekonać zagranicznych inwestorów i odzyskać ich zaufanie" - powiedział Mateusz Bieniek, dealer z BPH PBK.

Na początku handlu papiery skarbowe o dłuższym okresie zapadalności wzrosły w ślad za niemieckimi bundami. Doprowadziło to do większego spłaszczenia się krzywej rentowności, ponieważ ceny obligacji dwuletnich spadają, gdyż rynek jest coraz mocniej przekonany, że bank centralny nie zmieni stóp w przyszłym tygodniu.

"Grzegorz Wójtowicz i Dariusz Rosati w ciągu ostatnich dni wypowiadali się przeciw redukcji stóp procentowych i jeśli będą oni głosowali przeciw i jasne wydaje się, że bank centralny nie obniży stóp" - powiedział Andrzej Michałowski, dealer w PKO BP.

Według danych dotyczących rozkładu głosów w Radzie Polityki Pieniężnej zarówno Rosati jak i Wójtowicz należą do najbardziej pozytywnie nastawionych do łagodzenia cyklu obniżek stóp spośród 10-osobowej Rady.

--------------------------KURSY RYNKOWE O GODZ. 9.40-----------------------------------

Euro/złoty 4,4950 wobec 4,4945 w środę o godzinie 17.00

Dolar/złoty 3,9180 wobec 3,9210

RENTOWNOŚCI OBLIGACJI

2-letnie (OK0405) 5,09 proc. wobec 5,07 proc.

5-letnie (PS0608) 5,63 proc. wobec 5,64 proc.

10-letnie (DS1013) bez zmian 6,02 proc.

((Autor: Patrick Graham; Redagował: Piotr Skolimowski; warsaw.newsroom@reuters.com;

Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, Reuters Messaging:

patrick.graham.reuters.com@reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kuczyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty zyskał dzięki wypowiedziom Hausnera