Złoty zyskał, rentowność obligacji niższa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-05-2005, 17:52

Poprawa nastrojów w krajach regionu spowodowała umocnienie polskiej waluty. Z kolei umocnienie złotego było jednym z czynników wpływających na spadek rentowności papierów skarbowych.

Poprawa nastrojów w krajach regionu spowodowała umocnienie polskiej waluty. Z kolei umocnienie złotego było jednym z czynników wpływających na spadek rentowności papierów skarbowych.

Około 16.30 za euro płacono 4,2050 zł wobec 4,2350 zł na otwarciu, a za dolara 3,250 zł wobec 3,2750 zł. Natomiast euro wyceniano na 1,2950 dolara, wobec 1,2930 dolara rano.

"Sentyment na rynku w regionie odwrócił się o 180 stopni, waluty tych krajów umocniły się. Bardzo aktywni byli w środę zagraniczni inwestorzy. W najbliższych dniach złoty będzie wahał się wokół 4,20 za euro, w przedziale ograniczonym przez 4,20 i 4,24" - powiedział PAP dealer walutowy w Societe Generale Adam Kruss.

Dealerzy wskazują, że inwestorzy nie bardzo przejmują się czwartkowym głosowaniem nad skróceniem kadencji Sejmu.

"Wydaje się, że rynek zignoruje wynik głosowania nad samorozwiązaniem Sejmu, gdyż rząd i tak będzie trwał do jesieni (kiedy przypada konstytucyjny terminu wyborów - PAP), bo prezydent zapowiedział, że nie przyjmie dymisji premiera Marka Belki" - uważa Kruss.

Pozytywne nastroje mieli również inwestorzy na rynku obligacji, gdzie ceny wzrastały.

"Rynek otworzył się mocno, ceny wzrastały, ale spadki na rynkach bazowych spowodowały lekką korektę na rynku polskich papierów. Ceny zatrzymały się jednak na dość wysokich poziomach. Trudno wskazać przyczynę dobrego nastroju na rynku" - powiedział PAP Robert Fijołek z ABN Amro.

Według innego dealera, spadek rentowności obligacji, zwłaszcza 5-letnich, to efekt umocnienia złotego, co w połączeniu z oczekiwanymi słabymi danymi makro za kwiecień, może skłonić Radę Polityki Pieniężnej do obniżki stóp o 25 pkt bazowych.  

W środę Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje dwuletnie OK0807 ze średnią rentownością 5,383 proc. o łącznej wartości 3,12 mld zł, z czego 2,6 mld zł na przetargu głównym. Popyt wyniósł 2,66 mld zł. Na przetargu uzupełniającym resort sprzedał papiery za 0,52 mld zł przy popycie 2,66 mld zł.

W opinii analityków, przetarg obligacji podtrzymał dobre nastroje na rynku.

Na rynku wtórnym rentowność dwuletnich papierów wynosiła 5,35 proc. wobec 5,43 proc. w poniedziałek, pięcioletnich 5,47 proc. wobec 5,59 proc., a dziesięcioletnich 5,50 proc. wobec 5,56 proc.

W opinii dealerów rynku obligacji, wzrosty cen będą ograniczone, a wynik głosowania nad samorozwiązaniem Sejmu, jeśli będzie zgodny z oczekiwaniami, będzie miał na nie niewielki wpływ. Jeśli jednak okazałoby się, że posłowie przegłosowali wniosek o samorozwiązanie Sejmu, inwestorzy mogą wycofywać się z Polski, podkreślają analitycy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane