Złoty zyskuje dzięki sentymentowi, czeka na inflację

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 31-08-2021, 09:26

Globalny trend słabości dolara trwa nadal, a indeksy na Wall Street biją nowe rekordy. W takim środowisku złoty zyskuje, wspierany dodatkowo spekulacjami wokół odczytu inflacji CPI, której szacunki za sierpień zostaną opublikowane dzisiaj o godz. 10:00 przez GUS.

Mediana oczekiwań to 5,1 proc. r/r, co jest kolejnym niechlubnym rekordem w ostatnich miesiącach, ale nie można wykluczyć, że inflacja nie będzie jeszcze wyższa. To wszystko może nasilić presję na RPP, aby wykonała symboliczny ruch w postaci podwyżki stóp procentowych o 15 p.b. w najbliższych tygodniach i zmieniła nastawienie na bardziej "jastrzębie". Dzisiaj wraz z inflacją CPI poznamy też szczegóły dotyczące wzrostu PKB w II kwartale po tym jak pierwsze szacunki wskazały na wzrost o 10,9 proc. r/r, ale te dane nie przyniosą tyle emocji.

Teoretycznie wątek chiński nie jest przedmiotem zainteresowania inwestorów operujących na rynku złotego, ale pośrednio może mieć on wpływ na nastroje wokół rynków wschodzących. Tym samym wspomnijmy, że indeksy PMI dla Chin za sierpień wypadły słabo - przemysłowy ledwie trzyma się ponad barierą 50 pkt. (50,1 pkt.), podczas gdy usługowy zanurkował do 47,5 pkt. To może wymusić większe działania decydentów nakierowane na wsparcie gospodarki, chociaż ci są na razie skoncentrowani na wprowadzanie kolejnych regulacji, które niekoniecznie podobają się tamtejszym rynkom akcji.

Większy wpływ na złotego ma sytuacja na EURUSD, a tutaj mamy wybicie ponad spadkową linię trendu przy 1,18, co otwiera drogę do scenariusza wzrostów w stronę 1,19. Wygląda na to, że rynek nie zakłada, aby publikowane w końcu tygodnia ważne dane z USA miały stać się mocnym argumentem za rychłym taperingiem w wydaniu Fed.

Notowania EURPLN wybiły szybką linię trendu przy 4,5640 i zbliżyły się do wsparcia przy 4,55. Jego wybicie otworzy perspektywę testowania kolejnego ważnego poziomu przy 4,5330. Na USDPLN naruszana jest dzisiaj linia trendu przy 3,85, co może stworzyć scenariusz przetestowania wsparć przy 3,8250.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane