Złoty zyskuje w ślad za wzrostem EUR/USD

opublikowano: 13-02-2007, 17:38

Dziś, podobnie jak w poniedziałek, notowania złotego podążają za zmianami na rynku eurodolara.

Dziś, podobnie jak w poniedziałek, notowania złotego podążają za zmianami na rynku eurodolara. Wzrost kursu EUR/USD z poziomu 1,2960 dolara rano do dziennych maksimów na 1,3042, przełożył się na umocnienie polskiej waluty, zarówno wobec dolara, jak i euro.

O godzinie 15:44 kurs USD/PLN testował poziom 3,0052 zł, natomiast kurs EUR/PLN 3,9133 zł. Oznacza to odpowiednio spadek o 1,7 gr i 0,6 gr.

Wzmocnienie złotego jest stosunkowo niewielkie, mając na uwadze, że w poniedziałek, analogiczne jak dzisiejsze zmiany na rynku eurodolara, doprowadziły do wzrostu USD/PLN i EUR/PLN o około 3 grosze. To wskazuje na nienajlepszy sentyment do polskiej waluty. I jest dla niej potencjalnym zagrożeniem w sytuacji, gdy doszłoby do silnego spadku kursu EUR/USD.

W kolejnych dniach, złoty w dalszym ciągu powinien być uzależniony od notowań EUR/USD. Ich uzupełnieniem będzie jutrzejszy przetarg obligacji oraz publikowane w czwartek przez GUS, dane o inflacji CPI i przeciętnym wynagrodzeniu w styczniu.

W średnim terminie, już od początku roku aktualny pozostaje scenariusz, który zakłada wzrost USD/PLN do 3,10-3,14 zł oraz stabilizację EUR/PLN w szerokim przedziale 3,84-3,94 zł.

Marcin R. Kiepas

marcin.kiepas@xtb.plX-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane