Zły czas dla posiadaczy lokat

opublikowano: 15-11-2018, 22:00

Inflacja będzie pochłaniać wartość oszczędności ponad dwa razy szybciej niż banki będą do nich dopisywać odsetki — wynika z szacunków firmy doradczej Open Finance.

Takiej sytuacji nie było od ponad dekady, ale też bezprecedensową sytuacją jest utrzymywanie przez RPP stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie. Bank centralny prognozuje przy tym, że inflacja w przyszłym roku przekroczy 3 proc. Tymczasem obecnie średnie oprocentowanie 12-miesięcznych lokat wynosi 1,68 proc., co po potrąceniu podatku oznacza zysk na poziomie 1,36 proc.

— szacują analitycy Open Finance „Jeśli faktycznie przyszłość będzie wyglądać tak jak sugerują to dzisiejsze prognozy, to na realne zyski z przeciętnych lokat przyjdzie nam jeszcze poczekać co najmniej trzy lata. W sumie więc niekorzystna dla deponentów sytuacja może trwać minimum 5 lat. W obliczu takiej perspektywy osoby posiadające oszczędności już od dłuższego czasu szukają alternatywy dla swoich pieniędzy. W 2019 r. skłonność Polaków do lokowania pieniędzy poza bankami może jeszcze wzrosnąć” — dodaje Bartosz Turek z Open Finance.

1,68 proc. Takie jest przeciętne oprocentowanie rocznej lokaty, wynika z danych NBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy