ZM w Kościanie ogłosiły upadłość

Piotr Wielicki
19-03-2001, 00:00

ZM w Kościanie ogłosiły upadłość

Krzysztof Burakowski, nowy prezes Zakładów Mięsnych w Kościanie, podpisał wnioski o ogłoszenie upadłości spółki i umorzenie postępowania układowego. W firmie wstrzymano produkcję.

W grudniu 2000 r. Andrzej Voight, ówczesny prezes ZM w Kościanie, zapowiadał m.in. dokapitalizowanie spółki oraz otwarcie 15 sklepów. 16 lutego, na łamach „PB”, wycofał się z tych zamiarów i zapowiedział likwidację kościańskich zakładów.

1 marca 2001 r. Andrzej Voight zrezygnował z funkcji prezesa ZM w Kościanie. Stanowisko to objął Krzysztof Burakowski, który podpisał wnioski o ogłoszenie upadłości spółki i umorzenie postępowania układowego z wierzycielami.

Zadłużenie spółki przekracza 6 mln zł, a na liście wierzycieli jest 140 firm. Do największych należy Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Katia z Poznania. Kościańska spółka jest mu winna 550 tys. zł.

Przestój w produkcji kościańskich zakładów rozpoczął się pod koniec sierpnia 2000 r. Firmie zabrakło pieniędzy na zakup surowca. Po wyborze prezesa, którym został Andrzej Voight, przedsiębiorstwo kupiło za kilkadziesiąt tysięcy złotych półtusze od Zakładów Mięsnych w Lesznie. Dzięki temu na początku października wznowiono produkcję mięsa i wędlin.

Mimo to, w zakładzie cały czas trwała akcja protestacyjna. Pracownicy domagali się od zarządu wyjaśnień dotyczących dalszych losów firmy. Obawiali się, że w zakładzie dojdzie do masowych zwolnień.

Na początku lutego 2001 r. w przedsiębiorstwie po raz drugi wstrzymano produkcję. Obecnie do części zakładów, z powodu długów, nie dociera gaz i prąd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Wielicki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ZM w Kościanie ogłosiły upadłość