Czytasz dzięki

Zmarł autor znaku "I Love NY"

PAP, DI
opublikowano: 27-06-2020, 10:17

W Nowym Jorku zmarł legendarny rysownik, autor plakatów i designer Milton Glaser, który był autorem najsłynniejszego na świecie logotypu miasta: "I Love NY". Glaser zmarł w dniu swych 91. urodzin. Przyczyną zgonu był wylew - podała jego żona Shirley

Artysta cierpiał też na niewydolność nerek.

Glaser był potomkiem żydowskich emigrantów z Węgier. Urodził się w Nowym Jorku, tam też ukończył studia graficzne w słynnej szkole The Cooper Union. Naukę kontynuował w Akademii Sztuk Pięknych w Bolonii, we Włoszech.

Od 1954 r., przez ponad 20 lat był dyrektorem artystycznym Push Pin Studios. Był też jednym z założycieli "New York Magazine". Po przejęciu tytułu przez Roberta Murdocha, Glaser wraz z całą redakcją odszedł z kierownictwa pisma.

Milton Glaser był twórcą ponad 300 plakatów i posterów, w tym słynnego logotypu "I Love NY" z sercem zamiast słowa "Love". Znak powstał w 1977 r. i przynosi coroczny zysk w wysokości 30 mln dolarów USA.

Po zamachach na WTC 11 września 2001 r. Glaser opracował nową wersję tego logotypu: "I Love NY More than ever", na którym serce było od dołu lekko nadpalone i zaczernione. "Znak firmowy Nowego Jorku stał się tym samym symbolem jedności mieszkańców miasta" - przypominają autorzy nekrologów, jakie ukazały się w sobotę w mediach społecznościowych w USA.

Glaser był także autorem powszechnie znanego plakatu, na którym artysta umieścił czarną sylwetką Boba Dylana z mieniącą się kolorami fryzurą. Utrzymany w stylu Pop-Artu plakat powstał w 1966 r. i został dołączony do płyty "Bob Dylan Greatest Hits", co było śmiałym posunięciem w historii designu, które rozszerzyło sferę oddziaływania plakatu.

Nagradzany wieloma prestiżowymi nagrodami nowojorski artysta był też twórcą własnej czcionki, nazwanej "Glaser Stencil". 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane