Zmarł bohater słynnego zdjęcia z 1945 r.

  • DI
opublikowano: 19-02-2019, 22:00

W wieku 95 lat zmarł w USA George Mendonsa, marynarz ze słynnego zdjęcia zrobionego na Times Square w Nowym Jorku, symbolizującego zakończenie II wojny światowej.

Przekazał to Lawrence Verria, który wspólnie z George'em Galdorisim w 2012 r. wydali książkę o historii słynnego zdjęcia pt. „The Kissing Sailor: The Mystery Behind the Photo That Ended World War II”. Przedstawiająca marynarza całującego pielęgniarkę fotografia została wykonana przez pracującego dla magazynu „Life” Alfreda Eisenstaedta 14 sierpnia 1945 r., gdy Amerykanie świętowali zwycięstwo nad Japonią. Fotografia jest jednym z najbardziej znanych zdjęć XX wieku.

„Ile osób w życiu robi coś słynnego? Nie ma marynarza służącego w czasie II wojny światowej, który nie patrzyłby na to zdjęcie i nie powiedziałby: »Chciałbym być tym facetem«” — mówił George Mendonsa w wywiadzie w 1995 r. „To nie był wielki pocałunek, to była radość, że on nie musiał wracać na front, o czym dowiedziałam się później. Powodem, dla którego złapał kogoś ubranego jak pielęgniarka, było to, że był bardzo wdzięczny pielęgniarkom, które opiekowały się rannymi — mówiła Greta Friedman w wywiadzie w 2005 r. Friedman i Mendonsa zaprzyjaźnili się i utrzymywali kontakt po spotkaniu w 1980 r., aż do śmierci Grety w wieku 92 lat w 2016 r.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy