Czytasz dzięki

Zmarł Martin Feldstein, znany ekonomista i doradca prezydenta Reagana

opublikowano: 12-06-2019, 07:18

Zmarł Martin Feldstein, były doradca ekonomiczny prezydenta Ronalda Reagana. Miał 79 lat. Nie podano przyczyn śmierci.

Jego wpływ na szefa Białego Domu był na tyle duży, że skutecznie udało mu się przekonać prezydenta do ograniczenia deficytu budżetowego, co wiązało się z koniecznością złamania obietnic złożonych podczas kampanii wyborczej.

Martin Feldstein
Zobacz więcej

Martin Feldstein fot. Bloomberg

Prawie dwa lata po pierwszej kadencji Reagana Feldstein został przewodniczącym Rady Doradców Gospodarczych (CEA) i głównym doradcą ekonomicznym prezydenta w czasie, gdy polityka gospodarcza administracji była atakowana przez obóz jastrzębi odnośnie rosnącego deficytu. W tym czasie dochody podatkowe spadały poniżej prognoz ze względu na spowolnienie inflacji, w efekcie czego rosła dziura budżetowa. Kierowana przez Feldsteina Rada zdecydowała się podnieść podatki, łamiąc tym samym obietnicę daną przez Reagana wyborcom podczas kampanii prezydenckiej w 1980 r.

Martin Stuart Feldstein, urodził się w Nowym Jorku 25 listopada 1939 r. Jego ojciec był prawnikiem. Feldstein ukończył South Side High School i uzyskał tytuł licencjata na Harvardzie w 1961 r.. Przebywał na stypendium Fulbrighta na Uniwersytecie w Oksfordzie, gdzie planował studiować ekonomię. Odkrycie ekonometrii doprowadziło go do pozostania przez sześć lat w Oksfordzie, gdzie uzyskał tytuł doktora w 1967 r. Następnie wrócił na Harvard, zostając profesorem zwyczajnym w 1969 r. Osiem lat później zdobył Medal Johna Batesa Clarka przyznawany co dwa lata najwybitniejszym amerykańskim ekonomistom w wieku poniżej 40 lat. 

Kariera Feldsteina jako urzędnika publicznego rozpoczęła się w latach siedemdziesiątych. Po odrzuceniu oferty złożonej przez prezydenta Geralda Forda na stanowisko członka Rady Doradców Ekonomicznych w 1975 r., dwa lata później został mianowany prezesem Krajowego Biura Badań Ekonomicznych. 

Feldstein początkowo odrzucił propozycję Reagana objęcia stanowiska szefa CEA, mówiąc, że ma do wykonania ważniejsze prace badawcze. Ale ostatecznie objął stanowisko w 1982 roku.

Był kandydatem na przewodniczącego Rezerwy Federalnej za prezydenta George'a W. Busha, ale przegrał z Benem Bernanke. W 2006 r. Bush powołał go do Rady Doradczej ds. Wywiadu Zagranicznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane