Zmarł „ojciec” tanich linii lotniczych

opublikowano: 04-01-2019, 06:29

W USA w wieku 87 lat zmarł Herb Kelleher, któremu przypisuje się zrewolucjonizowanie branży pasażerskich przewozów lotniczych.

Kelleher to twórca Southwest Airlines. Przewoźnik powstał w 1967 roku, ale zaczął działać dopiero w 1971 roku z powodu batalii prawnej z tradycyjnymi liniami lotniczymi. Początkowo oferował tanie połączeni lotnicze pomiędzy miastami w Teksasie: Houston, Dallas i San Antonio. Southwest jako pierwszy sprzedawał tanie bilety na miejsca tylko jednej klasy, bez możliwości rezerwacji. Ponadto skrócono czas postoju samolotu na lotnisku, a personel pokładowy sam sprzątał kabinę pasażerską. Stało się to potem modelem działania tanich linii lotniczych.  

Herb Kelleher
Zobacz więcej

Herb Kelleher fot. Bloomberg

- Nic nie widziałem o liniach lotniczych, co moim zdaniem czyniło mnie całkowicie kompetentnym, aby jedną założyć – żartował Kelleger w wywiadzie w 2016 roku.

Southwest jest największą na świecie tanią linią lotniczą. Ma flotę ponad 700 Boeingów 737, które wykonują ok. 4 tys. lotów dziennie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu