Zmarł żółwiak szanghajski, na świecie zostały tylko trzy

  • DI
opublikowano: 15-04-2019, 22:00

Jedyna znana na świecie samica rzadkiego żółwiaka szanghajskiego zmarła w zoo w Suzhou w Chinach.

Tym samym na świecie pozostały prawdopodobnie tylko trzy okazy tego gatunku. Nie wiadomo, czy jest wśród nich samica. Zmarła samica miała ponad 90 lat i na krótko przed śmiercią była poddana piątej próbie sztucznego zapłodnienia. Badania wykonane przed zabiegiem wykazały, że stan jej zdrowia jest dobry, a zabieg przebiegł bez komplikacji. Dzień później jednak zmarła. Przyczynę śmierci wyjaśnią władze zoo i zagraniczni eksperci. W zoo Suzhou mieszka jeszcze samiec, dwa pozostałe ze znanych żółwi tego gatunku żyją w Wietnamie — ich płeć nie jest jednak znana.

Żółwiaki szanghajskie to duże żółwie pochodzące z Chin. Długość skorupy dorosłego osobnika to ponad 100 cm, a waga 120 kg. Tradycyjnie żółwie te żyły w rzece Jangcy i jeziorze Tai Hu. Zajmująca się ochroną zagrożonych żółwi organizacja Turtle Survival Alliance uznaje żółwiaki szanghajskie za najbardziej zagrożone żółwie na świecie — są na liście 25 najbardziej zagrożonych gatunków. Wymierają z powodu kłusownictwa i niszczenia siedlisk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy