Zmarła była sekretarka Josepha Gobbelsa

DI, PAP
opublikowano: 30-01-2017, 22:00

Nie żyje Brunhilde Pomsel — była sekretarka ministra propagandy III Rzeszy Josepha Goebbelsa.

Zmarła w wieku 106 lat w domu starców. Twierdziła, że nic nie wiedziała o zbrodniach. „Nie wiedzieliśmy nic, wszystko było dobrze ukrywane i system ukrywania dobrze funkcjonował” — mówiła w filmie dokumentalnym „Niemieckie życie”.

Jak twierdziła, dopiero po wojnie dowiedziała się o niemieckich zbrodniach. Brunhilde Pomsel pracowała początkowo jako sekretarka w biurze żydowskiego adwokata. Po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera w 1933 r. wstąpiła do nazistowskiej partii NSDAP. Rozpoczęła pracę w radiu, a w 1942 r. przeszła do ministerstwa propagandy. „Goebbels był zadbanym i sympatycznym mężczyzną, ale potrafił też być arogancki” — mówiła w filmie.

Ostatnie dni wojny spędziła w piwnicy ministerstwa, które nadal funkcjonowało. 1 maja 1945 r. dowiedziała się od kolegów o śmierci szefa. Pięć lat spędziła w rosyjskich obozach specjalnych utworzonych na terenie byłych niemieckich obozów koncentracyjnych — Buchenwald i Sachsenhausen oraz w więzieniu Hohenschoenhausen w Berlinie. Po zwolnieniu pracowała w rozgłośni radiowej Suedwestfunk w Badan-Baden, a następnie w ARD w Monachium.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu