Zmarła księżna Alby, jedna z najbogatszych Hiszpanek

PAP, AD
opublikowano: 20-11-2014, 13:05

W wieku 88 lat zmarła w czwartek po chorobie jedna z najbogatszych kobiet w Hiszpanii, księżna Alby - Maria del Rosario Cayetana Alfonsa Victoria Eugenia Francisca Fitz-James Stuart y Silva - poinformowały hiszpańskie media.

Do księżnej Alby należały zamki, pałace, majątki ziemskie, a także zbiór dzieł sztuki, w tym obrazy takich mistrzów jak Tycjan, Goya i Velazquez. Mówiono kiedyś, że mogłaby podróżować przez całą Hiszpanię, nie opuszczając swych posiadłości. Miała podobno więcej tytułów szlacheckich niż brytyjska królowa Elżbieta II. Wartość jej majątku szacuje się nawet na 3,5 miliarda euro.

W kontekście niedawnego referendum niepodległościowego w Szkocji spekulowano nawet, że w przypadku większości głosów "za" odłączeniem od Korony to właśnie księżna Alby mogłaby starać się o koronę, jako jedna z dwóch żyjących spdkobierczyń dynastii Stuartów.

Księżna Alby budziła wiele kontrowersji. W październiku 2011 roku poślubiła młodszego od niej o 25 lat urzędnika, było to jej trzecie małżeństwo. Kolejne zamążpójście odradzały jej dzieci z pierwszego małżeństwa i król Juan Carlos, którego księżna - zgodnie ze starą tradycją rodzinną - poprosiła o zgodę. Obawiali się, że nowemu wybrankowi zależało na jej majątku.

Arystokratka przeforsowała jednak swą wolę. Dzieciom przekazała część swego majątku, aby rozwiać ich obawy. Ostatecznie - jak donosiły hiszpańskie media - także król przystał na ślub.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, AD

Polecane