Zmarła pierwsza dama Wall Street

ONO
opublikowano: 26-08-2013, 12:05

Muriel Siebert, pierwsza kobieta, która przedarła się na szczyty amerykańskiej finansjery, zmarła w wieku 80 lat – podała agencja AP.

Siebert, znana pod pseudonimem „Mickie”, karierą zaczęła w 1954 r. jako 22-letnia praktykantka w analitycznej firmie Bache & Co, zarabiając 65 dolarów tygodniowo. Szybko stała się specjalistką branży lotniczej i została partnerem w brokerskim Brimberg & Co. Schody zaczęły się, gdy w 1967 r., gdy założyła własną firmę inwestycyjną Muriel Siebert. Jako pierwsza kobieta, usiłowała kupić miejsce na nowojorskiej giełdzie. Mimo sukcesów finansowych, spotykała się z drwinami i wrogością. Dziewięciu z 10 mężczyzn, których poprosiła o poparcie swojej aplikacji, odmówiło. Banki nie chciały też skredytować opłaty za wprowadzenie brokera na Wall Street, a NYSE nie chciała się zgodzić na sprzedać miejsca dopóki Siebert nie uzyska kredytu. W końcu się udało. W 30. i 40. rocznicę przyjęcia jej w poczet członków NYSE, uroczyście otwierała handel na nowojorskiej giełdzie. 

Zobacz więcej

Muriel "Mickie" Siebert w 1999 r. , fot. Bloomberg

W 1977 r. Siebert zrezygnowała z aktywnego prowadzenia firmy i została pierwszą kobietą nadzorującą sektor bankowy w stanie Nowy Jork z 500 mld USD kapitału. Choć kolejne lata przyniosły dziesiątki bankructw w branży finansowej, żaden bank pod jej kontrolą nie upadł. Zawdzięcza to intensywnej konsolidacji branży i naciskowi na współpracę między silnymi i słabymi bankami. 

Siebert próbowała kariery politycznej, ale jest bardziej znana jako osoba promująca kobiety w biznesie. Była szefową New York Women’s Agenda i twórcą charytatywnej instytucji Siebert Entrepreneurial Philantropic Plan. W 1996 r. wprowadziła na giełdę spółkę Siebert Financial, spadkobiercę Siebert & Co.  Dowodem, jak bardzo Siebert była ceniona za Atlantykiem, jest 17 przyznanych jej doktoratów honoris causa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ONO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Zmarła pierwsza dama Wall Street