Zmarła Simone Veil, symbol feminizmu XX wieku

aktualizacja: 30-06-2017, 11:09

Nie żyje Simone Veil - podała telewizja France24. 90 letnia działaczka o prawa kobiet, ocalała z Holocaustu, była pierwszą Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego i zwolenniczką depenalizacji przerywania ciąży.

Urodziła się w Nicei w 1927 r. w rodzinie żydowskiego architekta. Po łapance w 1944 r. została wraz z siostrą i matką deportowana do Auschwitz-Birkenau, gdzie przebywała do wiosny kolejnego roku. Jej matka zginęła.

Simone Veil 1927-2017
Zobacz więcej

Simone Veil 1927-2017

Po wojnie ukończyła prawo, pracowała w Ministerstwie Sprawiedliwości i Najwyższej Radzie Sądowniczej. W 1974 r. prezydent Valéry Giscard d’Estaing powołał ją na urząd ministra zdrowia, który pełniąc przyczyniła się do legalizacji środków antykoncepcyjnych oraz ustawy o dopyuszczalności przerywania ciąży na życzenie kobiety, nazywanej "prawem Veil".

W 1979 r. w pierwszych powszechnych wyborach do Parlamentu EWG została wybrana francuską deputowaną, a następnie pierwszą przewodniczącą tego zgromadzenia. Mandat sprawowała do 1993 r. Pełniła następnie funkcje publiczne, przewodniczyła fundacjom (m.in. Fundacji Pamięci Shoah). W 2008 r. została wybrana do grona 'nieśmiertelnych', tzn. zajęła fotel w Akademii Francuskiej.\

Simone Veil miała 90 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Historii / Zmarła Simone Veil, symbol feminizmu XX wieku