Zmiana frontu w walce o Elzab

Katarzyna Latek
opublikowano: 16-11-2010, 00:00

Paweł Dudziuk odpowie na wezwanie Novitusa i sprzeda akcje Elzabu. Jak twierdzi — dla dobra spółki.

Paweł Dudziuk odpowie na wezwanie Novitusa i sprzeda akcje Elzabu. Jak twierdzi — dla dobra spółki.

Rośnie szansa na połączenie dwóch giełdowych producentów kas fiskalnych. Jeszcze tydzień temu grupa Exorigo, największy akcjonariusz Elzabu, chciała się bronić przed wezwaniem Novitusa. Oceniała je jako wrogie, a cenę zaoferowaną przez Novitus (3,4 zł za walor) — za zbyt niską. Zarząd Elzabu przedstawił ostatnio nową strategię, która miała gwarantować, że spółka rozwinie skrzydła i będzie warta znacznie więcej. Jednak Novitus skrytykował plany konkurenta, a jednocześnie dodał, że zamierza pozostać w jego akcjonariacie. I to niezależnie od tego, czy Exorigo sprzeda mu swój pakiet.

Wizja skonfliktowanych inwestorów w akcjonariacie Elzabu najwyraźniej podziałała na wyobraźnię Pawła i Andrzeja Dudziuków (do nich należy Exorigo).

"W aktualnym stanie zamierzamy odpowiedzieć wszystkimi posiadanymi przez Grupę Exorigo akcjami ZUK Elzab na wezwanie ogłoszone przez Novitus" —stwierdzili w oświadczeniu.

W uzasadnieniu napisali, że realizacja strategii Elzabu będzie możliwa tylko przy wsparciu wszystkich akcjonariuszy. Jednak w sytuacji, gdy ich interesy będą sprzeczne, wartość spółki może ulec obniżeniu.

Andrzej i Paweł Dudziukowie powołali się także na wypowiedzi Roberta Tomaszewskiego, członka zarządu Novitusa. Zapowiadał, że wzywający rozważa "wybór grupami członków rady nadzorczej i wprowadzenie specjalnych uprawnień członków rady wybranych w ten sposób". W opinii obecnych dominujących akcjonariuszy Elzabu, taki ruch może sparaliżować pracę zarządu.

W oświadczeniu napisali też, że istotną okolicznością jest osiągnięcie porozumienia z BBI Capital NFI —istotnym wspólnikiem w Grupie Exorigo i uzyskanie jego zgody na sprzedaż akcji Elzabu w wezwaniu.

Te wszystkie czynniki sprawiły, że Exorigo chce maksymalnie ograniczyć zaangażowanie kapitałowe w Elzabie i na najbliższym NWZA przekaże Novitusowi kontrolę właścicielską oraz nadzorczą. Andrzej i Paweł Dudziukowie nadal uważają jednak, że cena oferowana przez Novitusa nie odpowiada wartości godziwej. Zarząd Novitusa na razie nie komentuje zmiany decyzji Exorigo.

Wraz z oświadczeniem Elzab opublikował wyniki finansowe za trzeci kwartał 2010 r. Przychody w tym czasie wyniosły 15,33 mln zł (rok wcześniej — 17,48 mln zł). Zysk netto wyniósł 906 tys. zł w porównaniu z 1,36 mln zł przed rokiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy