Zmiana metodologii zwiększyła PKB Turcji o 140 mld USD

opublikowano: 13-12-2016, 12:52

Turcja zmieniła metodologię liczenia PKB i ogłosiła, że jej wzrost gospodarczy był w minionych latach dużo wyższy niż wcześniej podawała.

W 2015 roku PKB Turcji wynosił równowartość 720 mld USD. Zmiana metodologii liczenia spowodowała, że wzrósł do 862 mld USD, co oznacza, że Turcja awansowała w rankingu globalnych gospodarek na 17. miejsce, wyprzedzając Holandię. Choć w 2015 roku w Turcji odbyły się powszechne wybory, dochodziło do ataków terrorystycznych, słabła rekordowo lira, a wskaźniki zaufania spadły najniżej w historii, nowe dane pokazują, że gospodarka rosła w tempie 6,1 proc. wobec poprzednio raportowanych 4 proc.  

Nowe szacunki PKB biorą za bazę recesyjny 2009 rok. Pozwoliło to skorygować w górę dane dla 14 z ostatnich 15 lat. Spowodowały także, że średnie tempo wzrostu gospodarczego Turcji w okresie ostatnich pięciu lat wyniosło 7,1 proc. (wcześniej 4,4 proc.). To oznacza, że od 2010 roku gospodarka Turcji rosła w szybszym tempie niż Indii, a tylko minimalnie wolniej niż Chin. 

- Rewizja danych o wzroście w przeszłości wymaga wyjaśnień – powiedział Inan Demir, ekonomista Nomura International w Londynie.

Nowe dane wskazują, że w 2013 roku, kiedy na skutek obaw przed zmniejszaniem stymulacji przez Fed inwestorzy wycofywali się z rynków wschodzących, czego Turcja była jedną z największych „ofiar”, jej PKB wzrósł o 8,5 proc., czyli mocniej niż PKB Chin. Co ciekawe, w tym samym roku produkcja przemysłowa Turcji wzrosła tylko o 3 proc.

W poniedziałek urząd statystyczny informował, że PKB Turcji obniżył się w okresie trzech miesięcy do września w ujęciu rocznym o 1,8 proc. Mediana oczekiwań ekonomistów zakładała wzrost rzędu 0,3 proc.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu