Zmiana na szczycie w Ciechu najwcześniej w sierpniu

Anna Bytniewska
opublikowano: 03-07-2008, 00:00

Po ostatnim walnym w spółce gęstnieje atmosfera. Czy resort skarb przerwie ten stan szybką decyzją?

Prezes Mirosław Kochalski na celowniku. Skarb szuka pretekstu

Po ostatnim walnym w spółce gęstnieje atmosfera. Czy resort skarb przerwie ten stan szybką decyzją?

Skarb państwa, wstrzymując się od udzielenia absolutorium prezesowi Mirosławowi Kochalskiemu, dał sygnał do walki o fotel szefa Ciechu. Choć kadencja obecnego prezesa chemicznej spółki kończy się dopiero za rok, media już spekulują o jego następcach.

„Nasz Dziennik” wymienia jako kandydata Roberta Soszyńskiego z zarządu mazowieckiej PO. Inne źródła typują Ryszarda Kunickiego, obecnego wiceprezesa Ciechu, a Roberta Soszyńskiego wymieniają jako nowego członka zarządu. Po spółce bowiem krąży hiobowa wieść o planowanym odwołaniu także Kazimierza Przełomskiego, wiceprezesa stojącego na straży finansów spółki.

Szkopuł w tym, że Robert Soszyński rzeczywiście został 1 lipca prezesem Ciechu, ale Ciechu Serwis, firmy świadczącej usługi dla grupy. Co ciekawe, w resorcie skarbu nie słyszano o nim jako kandydacie do zarządu Ciechu ani o ewentualnym odwołaniu Kazimierza Przełomskiego.

Niezdrowa atmosfera

O sytuacji w Ciechu oficjalnie nikt nie chce mówić — ani zainteresowani, ani akcjonariusze. Nieoficjalnie jednak wiadomo o niesnaskach w gronie zarządu oraz o izolowaniu prezesa Mirosława Kochalskiego. Osoby, które uczestniczyły w ostatnim walnym spółki 26 czerwca, twierdzą, że był zaskoczony, gdy nie dostał skwitowania za 2007 r.

Teraz chce, by do 8 lipca jego przyszłość się wyjaśniła i na razie woli nie komentować w mediach tego, co się stało. W tym tygodniu i na początku przyszłego spotka się z akcjonariuszami. Od ich stanowiska uzależnia dalsze kroki, łącznie z ewentualną rezygnacją.

Stan niepewności szkodzi spółce, z której dochodzą wiarygodne informacje, że prezes blokuje pracę zarządu, np. nie chce podpisywać dokumentów. Ryszard Kunicki, wiceprezes Ciechu, nie potwierdza tego, ale z innych źródeł wiadomo, że jego szefowi chciano odebrać istotne kompetencje.

Powody czy haki

Co na to skarb państwa? Oficjalnie nie komentuje, ale wiadomo już, że 7 lipca odbędzie się posiedzenie zmienionej rady nadzorczej Ciechu. W jej porządku obrad nie ma punktu mówiącego o zwołaniu walnego, które mogłoby zmienić zarząd. Skarb, który posiada 64,1 proc. głosów w spółce, będzie dopiero analizował efekty pracy prezesa Kochalskiego.

— Docierają do nas różne informacje. Musimy je sprawdzić, zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję. Zbadamy transakcje Ciechu z ostatnich lat, w tym akwizycje. Trochę potrwa, zanim będziemy mieli jasność sytuacji — mówi nasz informator.

Szybkiej zmiany warty nie należy się spodziewać, bo nawet gdyby teraz rada zwołała walne, odbędzie się ono najwcześniej za sześć tygodni, a więc w połowie sierpnia. Prezes wspominał już, że też może złożyć taki wniosek. Co na to skarb?

— Jeżeli walne zwoła zarząd Ciechu na wniosek pana Kochalskiego, będziemy musieli się zastanowić, co robić. Traktujemy to jednak jako medialne zagranie — tłumaczy nasze źródło w resorcie skarbu.

Od głównego akcjonariusza Mirosław Kochalski nie usłyszy więc teraz konkretów. Pozostali są oszczędni w słowach.

— Nie będziemy komentować. Nie otrzymaliśmy jeszcze żadnej propozycji spotkania z prezesem Kochalskim, ale jej się spodziewamy — wyjaśnia Andrzej Sołdek, zarządzający aktywami PZU Złota Jesień, mającego 15,9 proc. głosów na walnym Ciechu.

Pioneer Akcji Polskich Fundusz Inwestycyjny Otwarty (9,6 proc. głosów) nie udzielił nam odpowiedzi.

Wóz albo przewóz

Rafał Salwa

niezależny analityk giełdowy

Ewentualne odwołanie Mirosława Kochalskiego rynek przyjmie neutralnie. Ważniejsze jest, kto będzie nowym szefem spółki, a kluczowa dla rynku jest strategia rozwoju, jaką on zaprezentuje. Atmosfera niepewności wokół losów prezesa Kochalskiego będzie negatywnie odczytana przez inwestorów. To skarb państwa jest głównym kreującym sytuację w spółce i najlepiej by było, gdyby szybką decyzją rozstrzygnął spekulacje dotyczące zmian kadrowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu