Zmiana nastrojów w USA zaszkodziła całej Europie

Marek Druś
opublikowano: 02-09-2009, 00:00

Europejskie giełdy zaczęły sesje spadkami, choć wydawało się, że końcówka sesji będzie należała do kupujących. Tak się nie stało, a główną przyczyną była gwałtowna zmiana nastrojów na Wall Street. Na początku handlu za oceanem indeksy rosły po wyższym, niż oczekiwano wskaźniku ISM i indeksie sprzedaży domów. Dobre nastoje nie utrzymały się jednak długo. Na tyle krótko, że zdążyło to wystraszyć inwestorów w Europie. Efekt — 2-procentowy spadek głównych indeksów w Paryżu, Londynie i Frankfurcie i spadek wszystkich 18 indeksów branżowych. Najwięcej, ponad 3 proc., tracił wskaźnik branży motoryzacyjnej. Mocno spadły także notowania spółek surowcowych i użyteczności publicznej. Wśród tych ostatnich taniały akcje niemieckich E.ON i RWE, których rekomendacje obniżył Goldman Sachs. Z analogicznego powodu spadł kurs Nokii, zdegradowanej przez Credit Suisse, i Philips Electronics, którego ocenę obniżył Exane BNP Paribas.

W USA inwestorzy najchętniej pozbywali się akcji spółek finansowych, które najwięcej zyskały przez miniony miesiąc. Najmocniej przecenioną spółką było AIG. Jego kurs spadał w pierwszej części sesji o ponad 15 proc. Inwestorzy realizowali zysk po tym, jak akcje lidera rynku ubezpieczeniowego zdrożały przez miesiąc o blisko 245 proc.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zmiana nastrojów w USA zaszkodziła całej Europie