Zmiana opodatkowania VAT przeszłych transakcji

LIDIA ADAMEK-BACZYŃSKA, doradca podatkowy, Doradztwo Podatkowe WTS & SAJA sp. z o.o., NATALIA BŁAŻEJEWSKA, konsultant, Doradztwo Podatkowe WTS & SAJA sp. z o.o.
opublikowano: 09-01-2018, 22:00

KOMENTARZ EKSPERTÓW

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej polscy podatnicy często korzystają z usług świadczonych przez podmioty zagraniczne. Zamówiona usługa zostaje wykonana, podmiot zagraniczny wystawia fakturę, dochodzi do rozliczenia usługi w deklaracji VAT (zwykle odwrotne obciążenie) i wydaje się, że nic więcej w takim przypadku nie powinno się wydarzyć.

Okazuje się jednak, że opodatkowanie VAT transakcji może ulec zmianie nawet po kilku latach od momentu wykonania usługi.

Potwierdza to interpretacja indywidualnawydana 14 września 2017 r. przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (sygn. 0114-KDIP1-2.4012.276.2017.1.PC). Sytuacja dotyczyła polskiej spółki, która w 2013 r. zakupiła od zagranicznego podmiotu usługi związane z położonymi w naszym kraju nieruchomościami. Zagraniczny usługodawca nie ma w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności. W momencie wykonania usług nie był również zarejestrowany na potrzeby polskiego VAT. W rezultacie podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT z tytułu tej transakcji był polski usługobiorca (mechanizm odwrotnego obciążenia). Zagraniczny usługodawca wystawił zatem faktury bez VAT, a polski usługobiorca dokonał rozliczenia VAT z tytułu nabytej usługi w swojej deklaracji VAT (należny VAT, czyli naliczony VAT). Po kilku latach okazało się, że w związku z innymi transakcjami dokonywanymi w Polsce zagraniczny podmiot już od 2010 r. był zobowiązany do rejestracji dla potrzeb podatku VAT. Zarejestrował się zatem ze skutkiem wstecznym, czyli od 2010 r.

Jakie skutki wywoła taka rejestracja dla obu stron transakcji? Najistotniejszą konsekwencją jest dla nich zmiana sposobu rozliczenia podatku VAT. Zagraniczny usługodawca ma bowiem obowiązek wykazania podatku VAT należnego na tych transakcjach, a co za tym idzie — obowiązek korekty wystawionych przez siebie faktur, złożenia lub korekty zaległych deklaracji oraz zapłaty podatku wraz z odsetkami. Polska spółka powinna natomiast dokonać korekty pierwotnych deklaracji, w których rozliczyła VAT z tytułu tej transakcji przy zastosowaniu mechanizmu odwróconego obciążenia, co będzie się wiązało z poniesieniem kosztów administracyjnych przygotowania i złożenia wymaganych korekt.

Omawiana sprawa wskazuje, jak istotna jest VAT-owska analiza każdej transakcji, zwłaszcza z podmiotami zagranicznymi.

Status podatkowy stron transakcji może być bowiem równie ważny, co charakter świadczonych usług. Warto wskazać, że nie tylko rejestracja na potrzeby VAT może wpływać na zmianę opodatkowania VAT transakcji z podmiotem zagranicznym — ale także inne okoliczności, takie jak posiadanie przez niego stałego miejsca prowadzenia działalności dla potrzeb podatku VAT w Polsce (vide: interpretacja indywidualna z 16.09.2013 r, sygn. IPPP3/443-571/13-2/LK). O ile status danego podmiotu można stosunkowo łatwo ustalić — rejestracja dla VAT jest bowiem kwestią formalną — to ustalenie, czy dany podmiot ma w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, jest kwestią dużo bardziej złożoną. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: LIDIA ADAMEK-BACZYŃSKA, doradca podatkowy, Doradztwo Podatkowe WTS & SAJA sp. z o.o., NATALIA BŁAŻEJEWSKA, konsultant, Doradztwo Podatkowe WTS & SAJA sp. z o.o.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane