Zmiana polityki Fedu coraz bliżej

Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 12-08-2021, 13:40

Amerykański dolar dosyć wyraźnie zareagował na dane inflacyjne ze Stanów Zjednoczonych. Inflacja pozostała w zasadzie bez zmian, choć w przypadku inflacji bazowej mamy lekki spadek. Z drugiej strony coraz większa ilość bankierów w Stanach Zjednoczonych wskazuje na zmianę w polityce monetarnej, która teoretycznie mogłaby nastąpić jeszcze w tym roku. Czy to oznacza, że przed nami okres dominacji dolara?

Na rynku mówi się przede wszystkim o tym, że inflacja w Stanach Zjednoczonych osiągnęła już swój szczyt. Mówi się tak dlatego, że główna dynamika pozostała na niezmienionym poziomie, a na początku lat 90 oraz w 2008 roku inflacja nie przekroczyła znacząco i na długo okolic 6%. Natomiast ważniejszy jest lekki spadek inflacji bazowej, która osunęła się do 4,3% r/r z poziomu 4,5% r/r. Nie jest to duża zmiana, ale pokazuje, że możemy mieć do czynienia z faktycznym szczytem. Z drugiej strony przed nami możliwa większa presja na wzrost cen ze strony rynku pracy, który wydaje się być w coraz lepszym stanie. Pomijając ostatnie świetne dane dotyczące zmiany zatrudnienia za lipiec, wystarczy wspomnieć o tym, że liczba otwartych wakatów przekracza poziom 10 mln. Skoro wakaty nie są wypełniane, istnieje szansa, że płace w dalszym ciągu będą rosnąć.

Niemniej przy zmniejszających się rynkowych oczekiwaniach na interwencje Fedu, sami bankierzy zaczynają widzieć progres oraz potencjalny problem w inflacji. Jeśli rynek pracy będzie się poprawiał w takim tempie jak obecnie, to bez zmian w polityce monetarnej, inflacja może przyspieszyć zdecydowanie mocniej. Bankierzy tacy jak Barkin, Daly, Bullard, George czy Clarida wskazują, że widzą potencjał w ograniczeniu programu QE w tym roku. Oczywiście jednocześnie nie powinniśmy liczyć na podobną sytuację jak w 2013 roku, kiedy niespodziewanie Bernanke ogłosił możliwość redukcji skupu, co doprowadziło do silnego wzrostu rentowności. Teraz proces prawdopodobnie będzie umiarkowany i doprowadzi jedynie do krótkoterminowych burzliwych ruchów. Tak czy inaczej wszystko wskazuje na to, że można spodziewać się potencjalnej zmiany polityki monetarnej w USA jeszcze w tym roku. Co więcej, skład FOMC w roku przyszłym będzie zdecydowanie jastrzębi, co może oznaczać, że początkiem przyszłego roku, normalizacja polityki monetarnej powinna być zagwarantowana i potencjalnie może dojść do jej zacieśniania, najwcześniej w połowie przyszłego roku.

EURUSD pozostaje jednak powyżej poziomu 1,17000. Pokonanie tego poziomu oznaczałoby otwartą drogę do bardzo wyraźnych spadków. Jednocześnie przy silnym dolarze obserwujemy dalszą słabość polskiego złotego. Para USDPLN przekracza już poziom 3,81, natomiast para EURPLN ponownie zbliża się do okolic poziomu 4,60.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane