Zmiana sentymentu na rynkach

IDMSA
opublikowano: 21-04-2009, 12:18

Inwestorzy zareagowali bardzo nerwowo na  publikację wyników Bank of America. Napięcie rosło od dłuższego czasu, indeksy zrealizowały zasięg korekty, a rynek był mocno wykupiony.

S&P500 wybił się dołem z formacji klina zwyżkującego, DAX odbił się od istotnego oporu przy 4,700, wybicie powyżej 8100 na DJIA okazało się fałszywe. Same wyniki były znacząco lepsze od oczekiwań, ale struktura zysków wskazywała na krótkoterminowy charakter poprawy. Ponadto sam BoA zapowiedział pogorszenie się wyników na posiadanycm portfelu kredytów, co jest oczywiste biorąc pod uwagę kondycję gospodarki i rynku pracy. Rynek zareagował silną wyprzedażą akcji BoA i całego sektora finansowego. Sentyment może być w najbliższych dniach negatywny. Rynek będzie się obawiał publikacji "testów odporności" banków. Zajmujący długie pozycje będą bardziej skłonni do realizacji zysków (lub straty) i w związku z tym można spodziewać się bardziej agresywnej podaży.

Waluty zareagowały na spadki rynków akcji zgodnie z tradycyjnym schematem. Dolar kolejny dzień z rzędu umocnił się do euro potwierdzając wcześniejsze sygnały sprzedaży (eurusd).  Jen umacniał się do wszysystkich walut, co wskazuje na powrót awersji do ryzyka -  Waluty z rynków wschodzących, w tym złoty, osłabiały się.  Surowce, w szczególności ropa i miedź, silnie spadały.

Dane makro, podobnie jak w ubiegłym tygodniu, będą w dużym stopniu ignorowane. Rynek będzie najbardziej wrażliwy na wiadomości z sektora finansowego.  W naszej ocenie próby wzrostów na giełdach będą wykorzystywane  w najbliższych dniach do  sprzedaży. Dolar i jen powinny umacniać się do większości walut.

EURPLN

Złoty w dalszym ciągu silnie reaguje na zmianę sentymentu na rynkach światowych. Wczorajsze głębokie spadki indeksów wpływają negatywnie na nastawienie do walut z rynków wschodzących. Ruch wzrostowy na EURPLN należy interpretować na razie jako korektę wcześniejszych spadków. Najbliższymi istotnymi poziomami technicznymi będą 4,48 i 4,54 przy zniesieniach 50% i 61,8% fibo. Wzrosty o większym zasięgu będą oznaczały powrót tendencji spadkowej na złotym.  
   
EURUSD

Tendencja spadkowa na EURUSD została potwierdzona przebiciem istotnej strefy wsparcia. Negatywny sentyment do euro jest widoczny również po zachowaniu się eurofunta. Dolar zyskuje w miarę jak rosną obawy o kondycję sektora finansowego w USA. Najbliższym oporem technicznym na EURUSD będzie w strefie 1,3070-1,3080, przy wczorajszym maksimum i zniesieniu 38,2%. Korekty wzrostowe sugerujemy wykorzystywać do zajmowania krótkich pozycji w EURUSD.  Dopiero wyjście powyżej 1,32 będzie sygnałem kupna.

GBPUSD

Ubiegłotygodniowy atak na opór przy 1,50 okazał się, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, fałszywy. Fałszywe wybicie było silnym sygnałem sprzedaży funta. Ruch spadkowy jest bardzo dynamiczny - sprzedający zdołali od razu pokonać  wsparcie przy 1,46. Trend zatrzymał się na 61,8% zniesieniu fibo. Trwające od rana odreagowanie spadków nie powinno być zbyt głębokie. Najbliższym istotnym oporem będzie 1,47. Funt pozostaje bardzo wrażliwy na zmiany sentymentu na giełdach, a w szczególności do sektora finansowego.   

USDJPY

Pary jenowe pogłębiły spadki w reakcji na zmianę sentymentu na rynkach akcji. Jen zachowywał się mocno od ostatnich dwóch tygodni. Inwestorzy mogli zajmować pozycję w antycypacji korekty na giełdach. Skala ruchu spadkowego wskazuje na możliwość odwrócenia trendu osłabienia jena.  Eurojen naruszył wsparcie przy 126,4. Dolarjen wyłamał się dołem z konsolidacji, co jest potwierdzeniem sygnału powrotu do trendu bocznego. Dopiero wyjście powyżej 99,72 będzie sygnałem kupna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IDMSA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Zmiana sentymentu na rynkach