Akcje Unicredit taniały o 8 proc. z powodu odejścia prezesa

opublikowano: 30-11-2020, 21:38
aktualizacja: 01-12-2020, 10:01

Jean Pierre Mustier ogłosił, że przestanie kierować UniCredit od kwietnia przyszłego roku. Reakcja rynku jest negatywna, donosi Reuters.

Akcje największego włoskiego banku taniały na początku wtorkowej sesji nawet o 8 proc. Analitycy uważają, że rynek obawia się iż Unicredit odejdzie od strategii zwiększania zwrotu z kapitału i pod nowym zarządem weźmie udział w konsolidacji włoskiego sektora bankowego. Citigroup obniżyło rekomendację dla akcji banku z “kupuj” do “neutralnie”.

Mustier odejdzie wraz z wygaśnięciem kadencji. W wydanym w poniedziałek wieczorem oświadczeniu podkreślił, że w ostatnich miesiącach stawało się coraz bardziej oczywiste iż jego strategia nie jest zgodna ze sposobem myślenia rady nadzorczej.

- Dlatego zdecydowałem się odejść z grupy w momencie zakończenia mandatu w kwietniu 2021 roku aby umożliwić nowemu zarządowi przygotowanie przyszłej strategii – ogłosił.

UniCredit będzie szukał następcy Mustiera zarówno wśród wewnętrznych, jak i zewnętrznych kandydatów. Włoska prasa wymieniła wśród potencjalnych kandydatów dyrektora generalnego Mediobanca Alberto Nagela, byłego szefa Banca Monte dei Paschi di Siena Marco Morelliego, a także aktualnego członka zarządu banku Diego De Giorgiego.

Jean Pierre Mustier, fot. Bloomberg
Jean Pierre Mustier, fot. Bloomberg

Mustier został prezesem Unicredit w 2016 roku. Wcześniej od 2014 roku kierował jego bankowością inwestycyjną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane