Zmiany klimatu we Europie będą silne i niejednakowe

06-04-2007, 15:14

Zmiany klimatu w wyniku ocieplenia będą w Europie silne, lecz niejednakowe. Przede wszystkim ucierpi południe, zaś północ początkowo na tym skorzysta - wynika z opublikowanej w piątek w Brukseli II  części raportu Międzyrządowej Grupy Ekspertów ds. Ewolucji Klimatu (ang.IPCC).

Krajom śródziemnomorskim zagrozi poważna susza, która wpłynie na zmniejszenie plonów, i fale śmiertelnych upałów. Kraje na wyższych szerokościach geograficznych czeka więcej powodzi, ale początkowo skorzystają na wydłużeniu okresu wegetacji roślin uprawnych.

Rejon Alp, w których ocieplenie przebiega szybciej niż w reszcie Europy, straci jedną trzecią narciarskich kurortów przy wzroście globalnej temperatury o dwa stopnie, a jeśli sięgnie on 4 stopni - dwie trzecie.

Przy wzroście temperatury o dwa stopnie w stosunku do temperatury w latach 90., kraje północne skorzystają z obfitszych zbiorów; zimy będą tam łagodniejsze.

Kraje śródziemnomorskie, a zwłaszcza Hiszpania, Francja, Włochy i Grecja będą nawiedzane przez fale upałów podobnych do tych z roku 2003, podczas których w 16 krajach Europy zmarło o 70 tysięcy ludzi więcej niż zazwyczaj. Zwiększy się liczba pożarów i o jedną trzecią zmniejszą się zasoby wody pitnej.

Rejonom nadmorskich oraz Europie Środkowej zagrożą powodzie.

Potencjał hydroelektryczny zmaleje o 20-50 procent w krajach śródziemnomorskich, a na północy i wschodzie Europy wzrośnie o 15- 30 procent, co będzie odpowiadało jego zmniejszeniu o sześć procent w skali kontynentu.

Poważnie na ociepleniu ucierpi bioróżnorodność; wielu gatunkom roślinności zagrozi wymarcie. (PAP)

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Zmiany klimatu we Europie będą silne i niejednakowe