Zmiany organizacyjne w PKP Przewozy Regionalne wstrzymane

22-06-2004, 20:43

Senatorowie z komisji infrastruktury i Skarbu Państwa zrezygnowali we wtorek z debaty nad reformą kolei regionalnych po zapoznaniu się z komunikatem Zespołu Trójstronnego ds. Kolejnictwa. Na posiedzeniu tego zespołu uzgodniono m.in. wstrzymanie zmian organizacyjnych w spółce PKP Przewozy Regionalne.

W komunikacie Zespołu, skupiającego przedstawicieli rządu, pracodawców i związków zawodowych, podano, że zmiany organizacyjne zostały wstrzymane do czasu przeprowadzenia analiz ekonomicznych i uwarunkowań tych zmian oraz przedłożenia ich do uzgodnień na Zespole Trójstronnym ds. Kolejnictwa. Uzgodniono również konieczność powołania przez premiera, w ciągu najbliższego miesiąca, zespołu ekspertów celem opracowania strategii rozwoju transportu kolejowego w Polsce.

Zespół postanowił także, że do końca lipca spółka PKP SA ma przedłożyć ministrowi infrastruktury wniosek w sprawie zmian w programie dalszej restrukturyzacji i prywatyzacji spółek PKP do 2006 r.

Uzgodniono również zasadność wprowadzenia ograniczeń ruchu pociągów w tych regionach kraju, w których samorządy województw nie wywiązują się z obowiązku dofinansowywania kolejowych przewozów regionalnych. Zespół zadeklarował też potrzebę przeprowadzenia analizy kwestii przewozów międzywojewódzkich, w celu ostatecznego zdecydowania o przyporządkowaniu tych przewozów określonej spółce (PKP Przewozy Regionalne lub PKP Intercity).

Przeciwko planom łączenia zakładów przewozów regionalnych (ZPR) protestują kolejarze z Kielc i Białegostoku. Protest ma formę głodówki.

W Kielcach, w opinii kolejarskich związków zawodowych, zmiana struktury organizacyjnej PKP spowoduje likwidację stanowisk pracy i degradację przewozów szynowych w regionie świętokrzyskim. Dlatego uczestnicy kieleckiego protestu domagają się od zarządu PKP rezygnacji z planów łączenia ZPR.

Związkowcy z Białegostoku chcą wycofania się PKP z planów restrukturyzacyjnych, bowiem obawiają się zwolnień pracowników i mniejszych nakładów na przewozy regionalne w województwie podlaskim po połączeniu zakładów.

Jak powiedział PAP przewodniczący sekcji krajowej kolejarzy NSZZ Solidarność Stanisław Kogut, przyjęte uzgodnienia pozwalają na zakończenie głodówek.

lb/ pwd/ itm/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zmiany organizacyjne w PKP Przewozy Regionalne wstrzymane