Zmiany tak, ale nie za wszelką cenę

MARIUSZ KORZEB, doradca podatkowy, Pracodawcy RP
opublikowano: 19-08-2015, 22:00

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że złoży do Sejmu projekt ustawy, w którym zaproponuje zwiększenie kwoty wolnej od podatku.

Jest to bez wątpienia zmiana, która z uwagi na dobro obywateli musi nastąpić. Warto również wspomnieć o tym, iż w Polsce — spośród państw członkowskich Unii Europejskiej, które takie rozwiązanie stosują — ta kwota jest najniższa.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku stało się w ostatnim czasie niezwykle medialnym tematem i pretekstem do politycznej walki. Trwa zażarty spór między politycznymi oponentami o to, czy w ogóle podwyższenie kwoty wolnej jest w Polsce możliwe. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów stoją na stanowisku, że obecnie postulatu tego nie da się zrealizować. Oczywiście nie można mieć złudzeń co do wpływu planowanego podwyższenia kwoty wolnej od podatku na budżet państwa. Nie ulega bowiem wątpliwości fakt, że taki zabieg będzie bardzo kosztowny. Ucinanie dyskusji słowami „nie da się” czy „nas na to nie stać” świadczy jednak o tym, że decydentom czasami brakuje odwagi do przeprowadzania trudnych reform.

W tej sytuacji należałoby uświadomić podatnikom, z czym może się taka reforma wiązać.

Podwyższenie kwoty wolnej można na przykład sfinansować poprzez rezygnację z niektórych ulg podatkowych, których — trzeba przyznać — w polskim systemie podatkowym nie brakuje i które niekiedy również wzbudzają kontrowersje. Przede wszystkim jednak konieczny jest dialog, aby społeczeństwo otrzymało jasny sygnał, jakie mogą być rezultaty niniejszego rozwiązania, kto może na nim stracić, a kto zyskać. Natomiast w obecnym stanie rzeczy do obywateli docierają zasadniczo dwa komunikaty: z jednej strony „to niemożliwe”, z drugiej — „wszystko jest możliwe”. Nie na tym polega pogłębianie świadomości społeczeństwa na temat tak istotnych dla kraju rozwiązań. Jako przykład dobrej praktyki podać można prace nad prezydenckim projektem zmiany Ordynacji podatkowej, który zakładał m.in. wyrażenie w ustawie zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. Nad kształtem tego dokumentu, oprócz projektodawcy, pracowali również reprezentanci świata nauki, praktycy prawa podatkowego czy przedstawiciele przedsiębiorców. Rezultatem tego procesu jest fakt, że zmiany będą obowiązywały już od 1 stycznia 2016 r.

Pracodawcy RP rozumieją potrzebę podwyższenia kwoty wolnej od podatku. Podobnie jak w przypadku propozycji Bronisława Komorowskiego dotyczących poprawy sytuacji podatników, tak i tym razem inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy może liczyć na poparcie przedsiębiorców. W związku z tym, że podniesienie kwoty wolnej ma szansę wpłynąć pozytywnie na sytuację finansową znacznej części polskiego społeczeństwa, należy tę propozycję ocenić pozytywnie. Niezbędny jednak w tej sytuacji będzie dialog społeczny przy udziale możliwie najszerszego grona ekspertów, w tym przedstawicieli przedsiębiorców, tak aby ta — bez wątpienia kosztowna — nowelizacja nie została uchwalona „za wszelką cenę”. Dzięki temu możliwe będzie wypracowanie optymalnych rozwiązań do osiągnięcia zakładanego celu. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARIUSZ KORZEB, doradca podatkowy, Pracodawcy RP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy