Zmiany w Alitalii pomogły wycenie

Tadeusz Stasiuk
03-01-2006, 00:00

Kurs akcji Alitalii, największych włoskich linii lotniczych, rósł w poniedziałek na giełdzie w Mediolanie o blisko 4 proc. To efekt zmian w strukturach właścicielskich spółki borykającej się z problemami finansowymi.

Pod koniec grudnia 2005 r. instytucje finansowe nabyły udziały we włoskiej spółce. Fundusz Walter Capital Management ma 8,2 proc. akcji Alitalii i jest obecnie drugim pod względem wielkości udziałowcem spółki. Fundusz Newton IM, oddział znanej grupy finansowej Mellon Financial, zakupił 4,2 proc. udziałów. Trzeci z nabywców, Norges Bank, ma 2,04 proc. kapitałów włoskich linii. W minionym miesiącu Alitalia sprzedała akcje nowej emisji za 1 mld EUR, by pozostać w biznesie. Po ofercie udział włoskiego skarbu państwa w spółce spadł z 62,3 proc. do 49 proc. (nie brał udziału w ofercie).

Po uzyskaniu w czerwcu 2005 r. zgody Komisji Europejskiej na restrukturyzację deficytowych linii, Alitalia została podzielona na dwie spółki — realizującą przeloty AZ Fly i zajmującą się obsługą naziemną AZ Services. Firma oczekuje, że dzięki programowi redukcji kosztów zaoszczędzi około 1 mld EUR do 2009 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / / Zmiany w Alitalii pomogły wycenie