Zmiany w czołówce najbogatszych Chińczyków

opublikowano: 16-11-2017, 10:11
aktualizacja: 16-11-2017, 10:25

Jack Ma, szef największego chińskiego przedsiębiorstwa e-commerce Alibaba Group Holding choć odnotował wzrost swojego majątku, spadł na trzecie miejsce w rankingu najbogatszych Chińczyków, opracowywanym przez magazyn Forbes, donosi serwis BBC. Zmianie uległ też lider zestawienia.

Chociaż majątek Ma wzrósł o ponad 1/3 do 38,6 mld USD w zestawieniu stracił pozycję wicelidera. Ma zamienił się miejscami z Po Ma, znanym też jako Ma Huateng, stojącym na czele technologicznego giganta Tencent. Jego bogactwo oceniane jest na 39 mld USD po niemal 60 proc. wzroście.

Hui Ka Yan
Zobacz więcej

Hui Ka Yan fot. Bloomberg

Stawce przewodzi 59-letni magnat rynku nieruchomości Hui Ka Yan. Występujący również pod nazwiskiem Xu Jiayin prezes China Evergrande Group odnotował względem minionego roku wzrost majątku netto aż o ponad 400 proc. do 42,5 mld USD.

Jak podkreśla Forbes, zawdzięcza on to głównie „niezwykłemu wzrostowi ceny akcji jego spółki”, co dodało do jego bogactwa ponad 32 mld USD. Choć kwota wydaje się astronomiczna, majątek Hui Ka Yana stanowi mniej niż połowę fortuny najbogatszego człowieka na świecie, Billa Gatesa, współzałożyciela koncernu Microsoft. 

Z pierwszego miejsca rankingu najbogatszych Chińczyków na czwartą pozycję spadł Wang Jianlin, prezydent konglomeratu Dalian Wanda Group. Jego majątek „schudł” o 8 mld USD do 25,2 mld USD. Jego firma opisywana jest jako największy na świecie prywatny deweloper nieruchomości i największy operator sieci kin, ale jej wartość spadła z powodu gruntownej restrukturyzacji.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu