Zmiany w karnym skarbowym

Adam Bartosiewicz
03-01-2006, 00:00

Słyszałem, że wzrosła wysokość mandatów za przestępstwa skarbowe. Czy to prawda? Ile wynosi teraz taki mandat?

- Zmieniły się nie tyle wysokości grzywien, co zasady ich ustalania. Od 17 grudnia 2005 r. grzywny są wymierzane jako wielokrotności minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2006 r. wynosi ono 899,10 zł. Tym samym mandaty karne za wykroczenia skarbowe wahają się od 89,91 zł do 17 982 zł.

Po kontroli skarbowej naszą firmę ukarano mandatem karnym, który z zaskoczenia przyjęliśmy. Teraz wydaje nam się, że niesłusznie. Jakie są możliwości podważenia tego mandatu?

- Wymierzanie kary grzywny w drodze mandatu następuje za zgodą sprawcy. Wyrażając zgodę na mandat, jednocześnie uznaje on, że popełnił wykroczenie skarbowe. Dlatego uchylenie mandatu bywa trudne.

Mandat karny kredytowany staje się prawomocny z chwilą pokwitowania jego odbioru przez ukaranego. Zgodnie z przepisami k.k.s. prawomocny mandat karny podlega niezwłocznie uchyleniu, jeżeli karę grzywny wymierzono za czyn niebędący wykroczeniem skarbowym. Uchylenie następuje na wniosek ukaranego złożony w terminie siedmiu dni od daty uprawomocnienia się mandatu lub z urzędu.

Tak więc mandat może być uchylony tylko wówczas, gdy nie było wykroczenia skarbowego, a nie na przykład dlatego, że kara jest za surowa.

Jeśli więc uznajecie, że nie popełniliście wykroczenia skarbowego albo było ono niezawinione, wówczas należy złożyć wniosek o uchylenie mandatu. Trzeba to uczynić w terminie siedmiu dni od dnia pokwitowania mandatu. Nie wiem, czy termin ten upłynął, czy nie. Jeśli nie, to warto wnieść stosowny wniosek do sądu rejonowego, w którego okręgu mandat został nałożony. Jeśli termin upłynął, to nic nie da się zrobić.

Sąd orzeka o uchyleniu mandatu także z urzędu. Można zatem napisać pismo do sądu, w którym należy zwrócić uwagę na zasadność uchylenia z urzędu wymierzonego wam mandatu. Być może sąd zechce zainteresować się tym problemem.

Adam Bartosiewicz, kancelaria Bilans

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Bartosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Zmiany w karnym skarbowym