Zmiany w klasyfikacjach dla VAT

Łukasz Ruciński
28-01-2003, 00:00

Zmiana klasyfikacji towarów i usług dla celów VAT miała ułatwić życie przedsiębiorców. Na razie jednak spowodowała sporo zamieszania.

Cele były słuszne. Od początku roku przedsiębiorcy mają używać tylko dwóch klasyfikacji towarów, zamiast pięciu — tych samych dla celów statystycznych i VAT. Powinno być zatem prościej, a nie jest. Podatnicy nadal muszą korzystać ze starych kwalifikacji.

— Zmiana spowodowała, że niektóre rodzaje usług i towarów zostały opodatkowane wyższymi stawkami niż dotychczas lub utraciły zwolnienie. W takich przypadkach ustawodawca nakazał stosowanie stawek wynikających z klasyfikacji już nie obowiązujących — wyjaśnia Andrzej Dębiec, partner w kancelarii prawnej Lovells.

Problem może pojawić się także przy okazji korekty podatku. Nie wiadomo, które klasyfikacje należy stosować przy korygowaniu deklaracji sprzed nowelizacji.

— Logicznie biorąc, w takim wypadku właściwa jest stara klasyfikacja. Brakuje jednak odpowiedniego przepisu. Na wszelki wypadek powinno się podać pozycję towaru lub usługi z obu klasyfikacji — sugeruje Andrzej Dębiec.

Z nauką nowych klasyfikacji przedsiębiorcy powinni się pospieszyć. Już wkrótce ich wiedza może okazać się bowiem bezużyteczna. Od 1 stycznia przyszłego roku ma zacząć obowiązywać nowa klasyfikacja dla celów statystycznych. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie obowiązywać także dla podatku od towarów i usług. Nawet jeżeli ustawodawca nie zdecyduje się na to, kolejna zmiana klasyfikacji VAT jest nieuchronna.

— Nowa kwalifikacja będzie potrzebna w momencie przystąpienia do Unii Europejskiej. Zakres przedmiotowy VAT w UE i w Polsce różni się. Dostosowanie pociągnie za sobą konieczność wprowadzenia nowych kwalifikacji — tłumaczy Andrzej Dębiec.

Do końca 2002 r. przedsiębiorcy musieli korzystać z innych klasyfikacji dla celów VAT (tzw. SWW, KWiU oraz KOB), z innych na potrzeby statystyki (tzw. PKWiU i PKOB). Obecnie klasyfikacje statystyczne stosuje się także w VAT. Przekładając stare klasyfikacje na nowe przedsiębiorcy powinni zwrócić szczególną uwagę na różnice w zakresach SWW i PKWiU. Tutaj są one największe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ruciński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zmiany w klasyfikacjach dla VAT