Zmiany w PIT na 2013 r. i podatkowe bolączki pracodawców

ANDRZEJ MARCZAK
opublikowano: 21-01-2013, 00:00

Jedną z ważniejszych zmian w podatku PIT, które obowiązują podatników od stycznia tego roku, jest ograniczenie 50 proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców i artystów.

Po zmianach roczny limit kosztów podlegających odliczeniu wynosić będzie 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, czyli 42 764 zł. Limit będzie dotyczył łącznych dochodów, do których mają zastosowanie 50-procentowe koszty uzyskania przychodów osiągniętych w roku podatkowym zarówno w ramach stosunku pracy, jak i umów cywilnoprawnych. Kolejna zmiana dotyczy ulgi na dzieci. Jej głównym celem było wdrożenie przez rząd polityki prorodzinnej promującej rodziny wielodzietne. Od 2013 r. wysokość ulgi będzie zależała od liczby dzieci wychowywanych przez podatnika, a w niektórych przypadkach również od jego zarobków. Ulga nie będzie

przysługiwała rodzicom mającym jedno dziecko, pozostającym w związku małżeńskim przez cały rok, których łączne dochody (a nie przychody) przekroczą 112 tys. zł. Dla rodzin z dwojgiem dzieci zasady korzystania z ulgi nie uległy zmianie, co oznacza, że na każde dziecko, bez względu na wysokość dochodu rodziców, ulga odliczana od podatku będzie nadal wynosić 1112,04 zł w skali roku. W przypadku rodzin z trojgiem i więcej dzieci — bez względu na wysokość dochodów rodziców lub opiekunów prawnych — ulga na trzecie dziecko zostanie podwyższona o 50 proc. i wynosić będzie 1668,12 zł rocznie, a na czwarte i każde kolejne dziecko o 100 proc., czyli 2224,08 zł rocznie. Rok 2013 oznacza także częściową likwidację ulgi internetowej. Dotychczas zgodnie z przepisami podatnicy mogli obniżyć podstawę opodatkowania o wydatki ponoszone z tytułu użytkowania internetu do 760 zł w roku podatkowym. W związku ze zmianą przepisów od tego roku wydatki w ramach ulgi internetowej będą mogły odliczać jedynie osoby, które od momentu wejścia ulgi w życie nigdy z niej nie korzystały.

ANDRZEJ MARCZAK

doradca podatkowy, partner i szef zespołu ds. PIT w KPMG amarczak@kpmg.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANDRZEJ MARCZAK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu