Zmiany w RN PKN wzmocniły pozycję Skarbu Państwa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 31-01-2006, 14:11

Na wniosek Skarbu Państwa akcjonariusze PKN Orlen zmniejszyli we wtorek skład rady nadzorczej spółki z dotychczasowych 9 do 7 osób, wymieniając większość jej członków. Dzięki tym decyzjom Skarb Państwa wzmocnił swoją pozycję w radzie oraz wpływ na strategiczne decyzje podejmowane w płockim koncernie.

Na wniosek Skarbu Państwa akcjonariusze PKN Orlen zmniejszyli we wtorek skład rady nadzorczej spółki z dotychczasowych 9 do 7 osób, wymieniając większość jej członków. Dzięki tym decyzjom Skarb Państwa wzmocnił swoją pozycję w radzie oraz wpływ na strategiczne decyzje podejmowane w płockim koncernie.

W kuluarach posiedzenia akcjonariuszy PKN Orlen spekulowano, że zmiany personalne w radzie nadzorczej mogą być wstępem do ewentualnej zmiany zarządu spółki lub jego części (z obecnych 7 członków odnowionej rady, 5 jest rekomendowanych przez Skarb Państwa).

Ze źródła w płockim koncernie dziennikarz PAP dowiedział się, że rada nadzorcza ma w marcu dokonać oceny dotychczasowej pracy obecnego zarządu - według tego rozmówcy, nie jest wykluczone, że takie posiedzenie rady odbędzie się wcześniej, co nie oznacza, iż zapadną na nim decyzje kadrowe.   

Zgodnie ze statutem płockiego koncernu do odwołania lub zawieszenia każdego z członków zarządu lub całego zarządu wymagane jest oddanie głosów "za" przez co najmniej dwie trzecie wszystkich członków rady nadzorczej.

Z dotychczasowego składu rady nadzorczej PKN Orlen po wtorkowym posiedzeniu akcjonariuszy pozostali w niej: Andrzej Olechowski - wiceprzewodniczący, członek niezależny, zgłoszony przez AIG OFE, Raimondo Eggink - zgłoszony przez Commercial Union OFE ze statusem członka niezależnego oraz Adam Pawłowicz, jako przedstawiciel Ministerstwa Skarbu Państwa w radzie (zgodnie ze statutem spółki, w radzie zasiada jeden członek o takim statusie, a jego ewentualna wymiana zależy jedynie od decyzji resortu i nie wymaga w odróżnieniu od pozostałych członków zgody akcjonariuszy).  

Do rady płockiego koncernu, o co wnioskował Skarb Państwa, weszli natomiast: były prezes Optimusa, Dariusz Dąbski - wybrany na nowego przewodniczącego rady oraz członkowie - Maciej Mataczyński (członek niezależny), Wojciech Pawlak i Zbigniew Macioszka.

Wcześniej na wniosek Skarbu Państwa akcjonariusze PKN Orlen odwołali z rady: Ireneusza Wesołowskiego - sekretarza, zgłoszonego tam wcześniej przez Naftę Polską, rekomendowanych przez Skarb Państwa - b. prezesa Nafty Polskiej Adama Sęka i Małgorzatę Okońską Zaremba oraz z funkcji przewodniczącego Jacka Bartkiewicza, a także zgłoszonego przez PZU - Krzysztofa Obłoja i Macieja Giereja, rekomendowanego przez Commercial Union OFE.

W grudniu 2005 r. warszawski Sąd Apelacyjny po rozpoznaniu apelacji spółki Bengodi Finance, zależnej od Kulczyk Holding, unieważnił prawomocnym wyrokiem uchwałę z sierpnia 2004 r. o powołaniu Bartkiewicza na szefa rady płockiego koncernu. Bengodi Finance argumentował, iż powołanie Bartkiewicza, prezesa BGŻ, w którym Skarb Państwa ma ponad 50 proc., było sprzeczne z ustawowym zakazem wchodzenia do rad nadzorczych członkom zarządów spółek z dominującym udziałem Skarbu Państwa.

Od tego wyroku PKN Orlen zapowiedział wtedy złożenie skargi kasacyjnej. Formalne odwołanie we wtorek Bartkiewicza oznacza, że nawet gdyby kasacja wpłynęła, a Sąd Najwyższy uznał, że jego wcześniejszy wybór na szefa rady płockiego koncernu był ważny, to i tak nie mógłby on powrócić na to stanowisko.

W trakcie posiedzenia akcjonariuszy zarząd PKN Orlen zaproponował utrzymanie 9-osobowego składu rady nadzorczej. Uchwała ta nie uzyskała jednak poparcia. Na wniosek Skarbu Państwa ustalono, że obecnie rada płockiego koncernu liczyć będzie 7 członków.

W czasie obrad akcjonariusze PKN Orlen przyjęli informację zarządu na temat restrukturyzacji spółki. Z danych tych wynika, że płocki koncern zamierza docelowo ograniczyć liczbę spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej z obecnych 76 do około 23 podmiotów, nie uwzględniając Unipetrolu ani możliwych nowych akwizycji. Wśród podmiotów, w których zaplanowano sprzedaż udziałów jest m.in. Petrotel sp. z o.o., świadczący usługi telekomunikacyjne.

Celem restrukturyzacji grupy kapitałowej PKN Orlen jest ograniczenie zaangażowania kapitałowego płockiego koncernu szczególnie w obszarach nie związanych bezpośrednio z działalnością rafineryjno-petrochemiczną i sprzedażą produktów naftowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Zmiany w RN PKN wzmocniły pozycję Skarbu Państwa