Zmiany w składzie Rady Nadzorczej PAP

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-03-2006, 18:37

Minister Skarbu odwołał przewodniczącego Rady Nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej Jerzego Domańskiego oraz powołał do składu Rady dwóch nowych członków: Jacka Repsa i Krzysztofa Turkowskiego. Dwóch członków Rady Nadzorczej PAP zaskarżyło tę decyzję do sądu.

Minister Skarbu odwołał przewodniczącego Rady Nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej Jerzego Domańskiego oraz powołał do składu Rady dwóch nowych członków: Jacka Repsa i Krzysztofa Turkowskiego. Dwóch członków Rady Nadzorczej PAP zaskarżyło tę decyzję do sądu.

    Z aktu notarialnego, który we wtorek otrzymała PAP, wynika, że Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) Spółki odbyło się w piątek 24 marca. Skarb Państwa, będący jedynym akcjonariuszem PAP S.A., reprezentował osobiście minister Wojciech Jasiński.

    Podczas NWZ podjęto dwie uchwały: jedną o odwołaniu przewodniczącego oraz drugą, która powołała dwóch nowych członków RN. W obu uchwałach minister powołał się na statut PAP.

    Informacja o odwołaniu przekazana została Domańskiemu faksem w piątek 24 marca o godz. 20.38 - wynika z pisma, które wystosował on w poniedziałek do Ministra Skarbu. "Informuję Pana Ministra, iż podjęta w dniu 24 marca 2006 r. uchwała Walnego  Zgromadzenia sprzeczna jest z art. 9 ust. 3 Ustawy z dnia 31 lipca 1997 r. oPolskiej Agencji Prasowej, zgodnie z którym jedynie w przypadku udostępnienia akcji PAP osobom trzecim Walne Zgromadzenie może dokonać zmian w składzie Rady Nadzorczej przed upływem jej kadencji" - napisał do Ministra Skarbu Domański.

    "Wobec tego, iż brak jest spełnienia przesłanki, umożliwiającej dokonanie zmian w Radzie Nadzorczej uchwałę Walnego Zgromadzenia z dnia 24 marca należy uznać za nieważną" - uzasadnił Domański. 

    Jak poinformował członek Rady Nadzorczej PAP Paweł Byra, na poniedziałek wyznaczone było posiedzenie Rady, którego głównym tematem miało być omówienie strategii rozwoju oddziału Drukarnia Naukowo-Techniczna. Gdy rozpoczynało się posiedzenie, na sali obrad pojawili się Reps i Turkowski. Domański rozpoczął posiedzenie, poinformował o faksie otrzymanym w piątek z ministerstwa, odczytał swój list do Ministra Skarbu i przekazałprowadzenie obrad wiceprzewodniczącemu Rady Stanisławowi Sulowskiemu.

    Wiceprzewodniczący, w związku z niewyjaśnionym - jego zdaniem - statusem Domańskiego, Repsa i Turkowskiego co do członkostwa w Radzie, zaproponował przerwę w obradach.

    Sulowski i Byra wnieśli we wtorek do Sądu Okręgowego w Warszawie powództwo "o stwierdzenie nieważności uchwał Walnego Zgromadzenia sprzecznych z ustawą". Wskazali w nim na ustawę o Polskiej Agencji Prasowej z 31 lipca 1997 roku ograniczającą możliwość zmiany składu Rady Nadzorczej do sytuacji, gdy przeprowadzona zostanie prywatyzacja PAP. Przytoczyli też uchwałę Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 grudnia 1995 r. w sprawie dotyczącejwyłączenia stosowania przepisów kodeksu handlowego do odwoływania członków rad nadzorczych spółek publicznych, których działalność - podobnie jak Polskiej Agencji Prasowej SA - reguluje odrębna ustawa.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Zmiany w składzie Rady Nadzorczej PAP