Zmiany w VAT obciążą kieszeń podatnika

ANB
opublikowano: 29-06-2012, 00:00

Uprościć i dostosować do unijnych regulacji to główny cel nowelizacji ustawy o VAT. Może się nie udać — uprzedza PKPP Lewiatan.

Zanim proponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany w ustawie o VAT zaczną przynosić oczekiwany efekt, na koszty będą narażeni sami przedsiębiorcy. Rada Podatkowa PKPP Lewiatan apeluje więc o wprowadzenie co najmniej rocznego vacatio legis. Uprzedza też, że mała precyzyjność niektórych przepisów zawartych w projekcie nowelizacji pozwoli na zbyt szeroką ich interpretację.

Zmianie ulegną m.in. przepisy dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego — pojawi się on wraz z upływem miesiąca, w którym wykonano usługę lub dostarczono towar. Odchodzi się więc od zasady powiązania momentu powstania obowiązku podatkowego z datą wystawienia faktury. Pozwalało to dotychczas na przesunięcie obowiązku zapłaty podatku o miesiąc lub kwartał.

Ale zdaniem PKPP Lewiatan kłopotliwe może się okazać już samo określenie momentu powstania obowiązku podatkowego i ustalenie właściwych kwot podstawy opodatkowania i podatku należnego od opłat naliczanych „z góry”. A jest to często praktykowane przez dostawców energii, gazu, usług telekomunikacyjnych, a także usług najmu i dzierżawy. Fakturowanie odbywa się bowiem na podstawie prognoz lub stałych opłat miesięcznych, czyli przed faktycznym dostarczeniem usług.

— Przedsiębiorców zmusi to do dostosowania lub wdrożenia nowych rozwiązań informatycznych i księgowych. To wymaga czasu, ale też rodzi dodatkowe koszty — mówi Marcin Chomiuk, wiceprzewodniczący Grupy VAT Rady Podatkowej PKPP Lewiatan.

Nowelizacja zmieni także zakres określania podstawy opodatkowania — będzie ją stanowić każda zapłata z tytułu sprzedaży, ale także otrzymane dotacje i subwencje. Wątpliwości pojawiają się też przy regulacjach dotyczących wprowadzenie zmian w zakresie kursu waluty, według którego określana jest sprzedaż. Eksperci zaznaczają, że w niektórych przypadkach uniemożliwi to wydanie faktury wraz ze sprzedażą, bo kurs będzie znany dopiero na koniec miesiąca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu