Zmienią świat energii

Barbara Warpechowska
opublikowano: 13-10-2016, 22:00

W jaki sposób ograniczyć emisję CO 2, a równocześnie zaspokoić rosnący popyt na energię? Rozwiązaniem mogą być prosumenci i nowoczesne technologie

Trzy światowe tendencje wywołują ogromny wzrost zapotrzebowania na energię: zwiększenie populacji oraz liczby urządzeń podłączanych do sieci, a także potrzeby energetyczne przemysłu.

Dzięki wdrożeniu innowacyjnych technologii nie tylko podczas produkcji energii, ale również jej wykorzystywania przez odbiorców znacznie poprawimy wydajność gospodarki — uważa Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric Polska.
Zobacz więcej

ROZWIĄZANIE:

Dzięki wdrożeniu innowacyjnych technologii nie tylko podczas produkcji energii, ale również jej wykorzystywania przez odbiorców znacznie poprawimy wydajność gospodarki — uważa Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric Polska. ARC

Poprawić efektywność

Do roku 2050 populacja miast na całym świecie powiększy się o 2,5 mld ludzi, liczba urządzeń podłączonych do sieci wzrośnie o 50 mld przez najbliższych pięć lat, a zapotrzebowanie na energię w przemyśle zwiększy się o przynajmniej 50 proc. przez kolejnych 35 lat. Produkcji energii z paliw kopalnych towarzyszy znaczna emisja CO 2 i powstawanie olbrzymich ilości ciepła.

— Stoimy zatem przed wyzwaniem energetycznym, oznaczającym konieczność zredukowania emisji CO 2 o połowę, podczas gdy poziom zużycia energii wzrośnie o 50 proc. — mówił Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric Polska, podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Co można zrobić? — Znacznie zwiększyć efektywność, bo słabo wykorzystujemy tę możliwość. Dzięki wdrożeniu innowacyjnych technologii nie tylko podczas produkcji energii, ale rownież jej wykorzystywania przez odbiorców znacznie poprawimy wydajność gospodarki — dodaje Jacek Łukaszewski.

Więcej OZE

Bardzo duże znaczenie ma również wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Do roku 2030 generatory słoneczne i akumulatory będą stanowiły około 50 proc. wszystkich nowych instalacji, podnoszących ilość dostępnej mocy. Już teraz 57 proc. konsumentów rozważa zapewnienie sobie samowystarczalności energetycznej, co z natomiast zwiększa zapotrzebowanie na instalację mikrosieci elektroenergetycznych.

— Rozproszona produkcja energii oznacza zwiększone inwestycje w sieci energetyczne i zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, które będą w stanie np. skrócić przerwy w dostawach energii oraz komunikować się z operatorami w celu zapewnienia efektywnych dostaw — podkreśla Jacek Łukaszewski.

Miliony prosumentów

Kilka dni temu opublikowano raport „The potential of energy citizens in the European Union”. Został przygotowany przez holenderską firmę doradczą CE Delft na zlecenie Greenpeace, Friends of the Earth Europe, European Renewable Energy Federation (EREF) oraz REScoop. Jego autorzy ettina Kampman, Jaco Blommerde i Maarten Afman mieli określić możliwości produkcji energii przez europejskie gospodarstwa domowe, podmioty użyteczności publicznej (budynki rządowe, szkoły, szpitale), małe firmy (zatrudniające mniej niż 50 pracowników) oraz spółdzielnie i wspólnoty energetyczne. Cały czas rośnie liczba prosumentów. Ta tendencja będzie się nasilała.

W jakim tempie? Europa z 216 mln gospodarstw domowych i około 20 mln małych firm ma ogromny potencjał rozwoju rozproszonej prosumenckiej energetyki — podkreślają autorzy raportu. Szacują, że dalszy rozwój technologii służących rozwojowi energetyki prosumenckiej sprawi, że do roku 2050 około połowy wszystkich gospodarstw domowych w Unii Europejskiej (113 mln) może uczestniczyć w produkcji energii z wykorzystaniem własnych instalacji lub przez udział w spółdzielniach i wspólnotach energetycznych. Przez 30 lat aż 264 mln obywateli Europy może zaspokajać 45 proc. potrzeb energetycznych UE. A dzięki rozwojowi technologii m.in. magazynowania energii mogą zapewnić elastyczność popytu.

Ponadto uważają, że 5 do 6 mln małych firm oraz około 400 tys. instytucji publicznych również będą wytwarzać energię. W raporcie zabrakło oceny skutków tych zmian dla społeczeństwa jako całości, a także dla firm lub zainteresowanych obywateli.

Potrzebne wsparcie

Malejące koszty instalacji i rządowe wsparcie tworzą podstawy do inwestowania w odnawialne źródła energii. Wykorzystanie możliwości OZE, elastycznego popytu i magazynowania obniży koszty przyszłego systemu energetycznego — czytamy w raporcie. Organizacje, które zleciły wykonanie raportu, podkreślają także konieczność zapewnienia prosumentom sprzyjających regulacji w ramach unii energetycznej, wpisując je do nowej wersji unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii. Przypominają tez priorytet, o jakim mówił szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, zgodnie z którym Unia Europejska powinna stać się światowym liderem w rozwoju energetyki odnawialnej.

— Ludzie chcą zrewolucjonizować system energetyczny Europy, ograniczając duże koncerny energetyczne, a stawiając na pierwszym miejscu planetę. Musimy zapewnić ludziom prawo do produkowania ich własnej odnawialnej energii w ramach europejskiej i krajowych legislacji — komentowała raport Molly Walsh z Friends of the Earth Europe.

Innowacje i internet rzeczy

Postępujący rozwój technologiczny, a w szczególności konwergencja systemów IT i OT sprawia, że produkty energetyczne, które zapewniają nam dostęp do energii, pozwalają automatycznie mierzyć, monitorować i sterować zapotrzebowaniem i poziomem jej zużycia. Łącząc automatykę i systemy zasilania z oprogramowaniem i narzędziami analitycznymi, uzyskujemy dostęp do inteligentnych systemów wspierających podejmowanie lepszych i bardziej przewidywalnych decyzji w czasie rzeczywistym. Innowacje energetyczne, które przenikają do życia codziennego, bardzo szybko zrewolucjonizują świat energii i korzystania z niej.

Połączenie tradycyjnego modelu ze źródłami odnawialnymi wsparte przez rozwiązania z zakresu IT i IoT zmieni znacząco rynek energii i pozwoli wejść w nowy etap rozwoju podobny do tego, który zadziałał w telekomunikacji. W konsekwencji pomoże to także znacząco zwiększyć efektywność energetyczną i rozwiązać dylemat — klimat czy energia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu