Zmieńmy sposób walki z kryzysem

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
opublikowano: 03-09-2009, 00:00

Gospodarka polska wzrosła w pierwszym półroczu o 1 proc., ale dzięki znacznemu spadkowi importu. Na powierzchni trzymała nas także konsumpcja, choć jej siła istotnie zmalała. Wzrost PKB jest zatem efektem głównie sposobu jego liczenia. Niestety, w przedsiębiorstwach tak dobrych wyników nie widać.

Spadł wynik finansowy ich działalności podstawowej, co oznacza obniżenie rentowności. Jednak i tak, jak na osłabienie gospodarcze, wynik ten jest pokaźny. W drugim kwartale nadal wyraźnie widoczny był wpływ problemu z opcjami na sytuację finansową firm. Na szczęście nie jest to już taki problem, jak w kwartale pierwszym. Oczywiście należy się cieszyć z tego, co jest, bowiem bardzo ograniczony dostęp przedsiębiorstw kredytów powoduje, że muszą one liczyć w działalności operacyjnej prawie wyłącznie na zasoby własne.

Pozytywną informacją płynącą z przedsiębiorstw jest ich relatywnie wysoka płynność. Niepokoi natomiast sytuacja polskich eksporterów. Nie tylko zmniejszyła się ich liczba, a także udział przychodów z eksportu w przychodach ogółem. Pogorszyła się także ich sytuacja finansowa. Eksporterzy znacznie silniej odczuli osłabienie gospodarcze, i to mimo silnego spadku kursu złotego, który powinien im służyć.

W sumie można stwierdzić, że polskim firmom udało się przetrzymać pierwsze uderzenie kryzysu. Ich siłą był konserwatyzm — czyli niechęć do korzystania z zewnętrznego finansowania, do inwestowania przed wyczerpaniem posiadanych mocy wytwórczych, do zmian i innowacji, a także budowanie pozycji konkurencyjnej na cenie (strategia kosztowa) oraz koncentrowanie sprzedaży na rynku polskim.

Czy taka strategia będzie wspierać polską gospodarkę w wychodzeniu z kryzysu gospodarczego? Odpowiedź jest jednoznaczna — nie! Polskie firmy już dzisiaj muszą myśleć o zmianie podejścia do działalności gospodarczej, bo to, co ratowało w kryzysie, ograniczy potencjał rozwojowy w niedalekiej już przyszłości.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych

Lewiatan

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu