Zmienna baza odbiera zyski

Katarzyna Płaczek
23-05-2005, 00:00

Piątkowa sesja była pomyślna dla posiadaczy akcji z indeksu WIG20, mimo to pozostała w zasadzie neutralna dla posiadaczy długich pozycji. Dysproporcje były spore, bo na skutek zmniejszenia bazy długim pozycjom uciekło ponad 0,5 proc. zysku z indeksu.

Zmniejszenie bazy było wynikiem podejścia indeksu do spadkowej linii trendu. Rynek, widząc, że byki nie wezmą bariery szturmem, szybko zrewidował swoje oczekiwania. W rezultacie baza była chwilami ujemna. Jej wartość w najbliższych dniach będzie zależała od efektów testu poziomu 1900 pkt. Jeżeli uda się powrócić ponad ten pułap, prognozy będą korzystniejsze i to ponownie może zwiększyć bazę. W razie odwrotu może nastąpić realizacja zysków i ujemna baza się pogłębi.

Żaden ze scenariuszy nie jest przesądzony, tym bardziej że piątkowa sesja niweluje nie najlepszy wydźwięk czwartkowej. Zgodnie z naszą strategią inwestycyjną, krótkie pozycje zostały zamknięte na poziomie 1850 pkt i przy nim zostały otwarte długie. Obecnie rozsądek nakazuje zrealizować zyski i czekać spokojnie na rozstrzygniecie rozgrywki przy poziomie 1900 pkt. Wyjście powyżej ponowi sygnał kupna.

W przypadku odbicia w dół zachęcająca byłaby spekulacja na spadki. Potrzebny jednak będzie odwrót na czarnej świecy potwierdzonej wolumenem obrotu, bo wcześniej będzie to próba łapania szczytu, która mogłaby się źle skończyć. Tym bardziej że na rynkach amerykańskich jest dobra atmosfera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Płaczek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zmienna baza odbiera zyski