Zmienność na rynkach wschodzących najniższa od 11 lat (WYKRES DNIA)

Wahania indeksu giełd emerging markets są najniższe od 2005 r., a to dobry prognostyk dla tej grupy rynków.

10-dniowa zmienność w notowaniach indeksu MSCI Emerging Markets sięgnęła najniższego poziomu od 11 lat. To znak, że wschodzące rynki akcji mogły wejść w fazę akumulacji. Inwestorzy zachowali stoicki spokój mimo obniżenia przez MFW prognoz globalnego wzrostu oraz obaw o wpływ geopolityki na gospodarkę, po tym jak w ciągu zaledwie miesiąca nałożyły się na siebie brexit, ataki terrorystyczne oraz zamach stanu i autorytarny zwrot w Turcji. W zakończonym kwartale ponad połowa spółek uwzględnionych w MSCI Emerging Markets zanotowała wyższe od prognoz zyski, a perspektywa wstrzymania się Fedu z podwyżkami stóp procentowych powinna pomóc gospodarkom krajów rozwijających się.

- Preferencje inwestorów zaczynają działać na korzyść wschodzących rynków akcji, a wyceny tamtejszych spółek są bardzo atrakcyjne. Jeżeli pamięta się o odpowiedniej selekcji, może to być dobra okazja inwestycyjna – komentował w rozmowie z Bloombergiem Morgan Harting, zarządzający w towarzystwie AllianceBernstein.

W środowym handlu indeks MSCI Emerging Markets rośnie o 0,2 proc. i jest o krok od wyjścia na najwyższy poziom od dewaluacji w Chinach z sierpnia ubiegłego roku. Najmocniej, bo o blisko 5 proc. rośnie główny wskaźnik giełdy w Kairze, po tym jak egpiskie władze poinformowały o bliskości porozumienia z MFW w sprawie otrzymania pomocy. Stambulski XU100 rośnie o 1,2 proc., sięgając tygodniowego szczytu, po tym jak prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nie wykluczył wycofania części spraw przeciwko liderom opozycji, złożonych po próbie zamachu stanu.


10-dniowa zmienność notowań wskaźnika MSCI Emerging Markets. Źródło: Bloomberg.

10-dniowa zmienność notowań wskaźnika MSCI Emerging Markets
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane