Zmierzyć wartość BIM

DI
opublikowano: 26-04-2012, 10:20

Aż 87 procent doświadczonych użytkowników pozytywnie ocenia zwrot z inwestycji w BIM, a 93 procent widzi dalszy potencjał – wynika z raportu Smart Market opublikowanego w Stanach Zjednoczonych przez McGraw Hill Construction.

BIM -proces tworzenia budynku w oparciu o inteligentny model danych, zapewniający pełny wgląd w informacje - również w Polsce staje się realną alternatywą do tradycyjnych sposobów projektowania i współpracy.Skąd ten optymizm? Jest po temu wiele powodów.

Kilka lat temu, gdy pojawiły się narzędzia Modelowania Informacji o Budynku (ang. Building Information Modeling) - BIM -  ich zastosowanie było dla większości projektantów dużą rewolucją, bo wymagało przestawienia się z projektowania w dwóch wymiarach do tworzenia budynku w 3D. Zmiana ta wymaga czasami trochę czasu, by projektujący oswoił się ze specyfiką nowego podejścia i wykorzystał tkwiący w nim potencjał. Charakterystyczne jest, że wraz ze wzrostem doświadczenia rośnie ocena korzyści.

Motywacja, aby podjąć wysiłek zmiany,jest wysoka – praca, w oparciu o dane zintegrowane w jednym cyfrowym modelu, przynosi korzyści na każdym etapie procesu tworzenia budynku. Pozwala na integrację wszystkich systemów budynku i weryfikację, czy występują konflikty, które mogłyby spowodować znaczne przestoje na budowie. Umożliwia analizę zachowania budynku w warunkach rzeczywistych już na etapie projektowania, a w kolejnych etapach włączenie integracji harmonogramów i modelowanie kosztów. W modelu architekci i inni członkowie zespołu projektowego mogą umieszczać informacje, które będą potem udostępniane innym, co tworzy ramy rozwoju dla zintegrowanego środowiska projektowego. McGrawHill Construction przeprowadziła ankietę wśród firm budowlanych ze Stanów Zjednoczonych umożliwiającą sprawdzenie jaki zwrot z inwestycji pozwala uzyskać BIM. Raport McGraw Hill Construction powstał we współpracy z 23 organizacjami i opiera się na obszernych wywiadach z  setkami właścicieli firm, architektów, specjalistów od budownictwa i architektury, inżynierów i kierowników budowy. Celem było sprawdzenie mierzalnych efektów wdrożenia BIM z perspektywy użytkownika.

Wzrost znaczenia BIM
Zarówno projektowanie, jak i budowanie obiektów to „sport zespołowy”, a BIM oznacza  przekształcanie sposobu pracy zespołów projektowych w nastawione jeszcze bardziej na współpracę grono inżynierów i specjalistów w różnych dziedzinach. Raport McGraw Hill Construction wskazuje na to, że wykorzystanie BIM w projektach budowlanych gwałtownie rośnie - 62% użytkowników badanych wskazuje, że będzie używać BIM w ponad 30% projektów. 82% ankietowanych zaawansowanych użytkowników BIM uważa, że BIM ma bardzo pozytywny wpływ na ich produktywność. Znamienny jest fakt, że im użytkownik dłużej korzysta z oprogramowania do modelowania, tym bardziej narzędzie zyskuje w jego oczach i - co więcej - zaczyna dostrzegać nowe możliwości.

Ankietowani wymieniali też największe korzyści, jakie daje użycie narzędzi do modelowania. Są to w pierwszej kolejności: lepsza komunikacja w zespole dzięki wizualizacji pozwalającej lepiej zauważyć szczegóły projektowanego obiektu, wykorzystanie BIM przy pracach budowlanych do łatwiejszego odczytania planów projektowych i wreszcie – więcej czasu na to co najważniejsze czyli projektowanie i mniej wysiłku koniecznego na sporządzanie dokumentacji. BIM ułatwia także projektowanie budynków zrównoważonych, cechujących się wyższą efektywnością energetyczną, lepszym wykorzystaniem światła naturalnego w miejsce sztucznego oświetlenia oraz zoptymalizowanym użyciem materiałów. To bardzo istotna cecha systemów BIM, bo aż 77% ankietowanych przyznało, że brało udział w projektach zawierających elementy „green” w swoich założeniach.

BIM w Polsce
Według przytaczanego już wyżej raportu ponad 50 procent branży w Stanach Zjednoczonych stosuje BIM, w Europie Zachodniej (raport McGraw Hill Construction, 2010) ten wskaźnik przekroczył 35 procent. Obserwując polski rynek również wyraźnie widać wzrost zastosowania Modelowania Informacji o Budynku. 
Od 2008 roku koncepcję BIM wdraża polski oddział międzynarodowej firmy projektowej Epstein.

- Okres spowolnienia gospodarczego wykorzystaliśmy na zmianę podejścia do realizowania projektów. Dzięki temu teraz możemy szybciej dostarczać wyższej jakości dokumentację, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rosnącego rynku.” – mówi Janusz Lichocki, prezes zarządu Epstein.
Spośród wielu elementów, które motywowały do podjęcia takiej decyzji, jako najważniejsze wymienić należy konieczność skrócenia czasu przygotowania projektu, zwiększenie efektywności projektowania, a także wszechstronne możliwości optymalizacji parametrów budynku. „Rynek oczekuje od nas lepszych projektów realizowanych w krótkim czasie. Zastosowanie Autodesk Revit pozwala nam wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom  – podsumowuje Lichocki.

Na zmianę sposobu tworzenia budynków zdecydowała się również wielobranżowa firma Chodor-Projekt. Zmianę ocenia jako rozwiązanie kłopotów z koordynacją międzybranżową, spójnością w projektach, kolizje i wiele innych.

- BIM w oparciu o platformę Autodesk Revit to przede wszystkim stały dostęp do pełnej aktualnej informacji o każdym z elementów budowli – od wizualizacji, poprzez możliwość wejścia do wnętrza, powierzchnię, kubaturę, zużycie materiałów, koszty. – wyjaśnia Leszek Chodor, wiceprezes zarządu


Strategiczne korzyści BIM

W badaniu McGraw-Hill Construction pojawia się jeszcze jedno pytanie – wartość, korzyści z BIM za pięć lat. Blisko 70 procent respondentów wskazuje, że zmiana procesów, zastosowanie BIM zaowocuje lepszymi projektami – dzięki możliwości podejmowania decyzji w oparciu o spójne informacje na wstępnym etapie rozwoju procesu projektowego. Obniżenie ryzyka inwestycyjnego i lepsza przewidywalność to kolejny element wskazywany przez ankietowanych.BIM daje więc dodatkową wartość wszystkim grupom zaangażowanym w proces budowlany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Zmierzyć wartość BIM