Zmniejsza się pomoc publiczna

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 06-12-2006, 00:00

Część przedsiębiorców przyspiesza wchodzenie do stref, żeby zdążyć na lepszych warunkach. Małym dużo gorzej nie będzie. Dużym — trochę.

Od 1 stycznia 2007 r. w życie wchodzi nowa mapa pomocy regionalnej. Tylko Poznań i Kraków zyskają (patrz ramka). Sześć województw będzie musiało obniżyć oferowane wsparcie. Odczuje to część specjalnych stref ekonomicznych (SSE). W niektórych widać teraz większy ruch, bo przedsiębiorcy chcą dostać zezwolenia do końca roku.

— W grudniu wydamy jeszcze 7-8 zezwoleń. Dwie firmy nie spieszyłyby się aż tak bardzo, gdyby nie obniżenie pomocy — twierdzi Marek Proskura, prezes Kamiennogórskiej SSE.

— Firmy, które są bardzo zaawansowane w procedurach, starają się uzyskać pozwolenie w tym roku — przyznaje Włodzimierz Ziółkowski, prezes Pomorskiej SSE.

Niektóre strefy namawiają do skorzystania z lepszych warunków.

— Pod koniec listopada opublikowaliśmy ogłoszenie o rokowaniach na wydanie zezwoleń na działalność w kilku miejscach. Jeśli znajdą się chętni, jesteśmy w stanie wydać zezwolenia nawet 31 grudnia — zapowiada Mirosław Kamiński, prezes Słupskiej SSE.

Nie jest źle

Prezesi nie uważają, że sytuacja bardzo się pogorszy.

— Mamy podstrefy w Ożarowie, Radomiu i Pilawie, ale 80 proc. Tarnobrzeskiej SSE leży na Podkarpaciu, gdzie nie ma zmian, a inwestycje firm z grupy LG są na ukończeniu. W zasadzie zmiany są po naszej myśli: promują województwa podkarpackie i świętokrzyskie — komentuje Marek Indyk, dyrektor tarnobrzeskiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu.

— Te zmiany utrudnią pracę, ale zakładamy, że mimo gorszych warunków uda się przyciągnąć inwestorów — uważa Mirosław Greber, prezes Wałbrzyskiej SSE.

Dużym gorzej

Jeszcze mniej — choć nieoficjalnie — przejmuje się zmianami prezes innej strefy.

— Najbardziej odczują zmiany duże firmy, dla których pomoc spadnie o 10 proc. — uważa przedstawiciel stref.

— Pozostaje pytanie, czy dla inwestora ważniejsze jest 10 proc. kosztów inwestycji czy może lokalizacja — podsumowuje Teresa Korycińska z resortu gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy