Zmniejszenie def.budżetu sposobem na zł-prezes NBP

Polski Koncern Naftowy ORLEN Spółka Akcyjna
05-06-2002, 09:29

WARSZAWA (Reuters) - Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszka Balcerowicza w przyszłym roku rząd powinien zmniejszyć skalę deficytu budżetowego, co może pomóc w ograniczaniu dalszego umacniania się złotego.

"W Polsce potrzebne jest uzdrowienie finansów publicznych, aby nie było tak, że w skutek ogromnego deficytu, przy niskiej prywatyzacji państwo zaciąga ogromne długi przyciągając kapitał portfelowy, powodując wzmacnianie złotego" - powiedział w Programie Trzecim prezes NBP.

"Trzeba, by w następnym budżecie deficyt był wydatnie mniejszy" - dodał.

W 2002 roku deficyt budżetowy ma wynieść według założeń nie więcej niż 40 miliardów złotych. Jego poziom na ten rok nie jest jeszcze znany.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) wskazywała już na niepewność związaną z przyszłorocznym budżetem. Choć po ostatnim posiedzeniu Rada podała, że nie widzi większych zagrożeń dla realizacji ustawy budżetowej na 2002 rok, to niepewna jest skala deficytu na rok przyszły.

Zdaniem rządu najlepszym sposobem na ożywienie gospodarki są obniżki stóp procentowych. Natomiast lekiem na zbyt mocnego złotego mają być wspólne z bankiem centralnym działania mające na celu jego osłabienie.

Jednak zdaniem prezesa NBP najlepszym sposobem na poskromienie silnego złotego jest reforma finansów publicznych.

"Wyjście polega na tym, by redukować ogromną obecnie skalę zaciągania długu przez budżet. Jeżeli utrzymałby się duży deficyt w przyszłorocznym budżecie, to przyciągnąłby kapitał portfelowy" - powiedział w radiowej Trójce prezes NBP.

"Ale też jak budżet się zadłuża w bankach to powoduje, że jest mniej pieniędzy na kredyty dla przedsiębiorstw, które mają mniejsze możliwości tworzenia miejsc pracy" - dodał Leszek Balcerowicz.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polski Koncern Naftowy ORLEN Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zmniejszenie def.budżetu sposobem na zł-prezes NBP