Zmówione farby

KAP
opublikowano: 27-05-2010, 00:00

Tikkurilla, Praktiker i Castorama pod stołem dogadywały ceny farb. Zmowę wykrył urząd antymonopolowy.

Tikkurilla, Praktiker i Castorama pod stołem dogadywały ceny farb. Zmowę wykrył urząd antymonopolowy.

Tikkurila, producent farb i lakierów, w latach 2000-06 ustalała z Praktikerem i Castoramą ceny swoich produktów. Zmowę wykrył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Dotyczyła takich marek jak: Jedynka, Beckers, Tikkurila i Polifarb Dębica.

Firmy uzgadniały ceny mejlowo: "Chcemy wspólnie zarabiać pieniądze, a nie rozdawać je bezsensownie na rynku; data oraz wysokość cen została ustalona z pozostałymi sieciami, jako poziom minimum".

Inicjatorem zmowy była Tikkurila, która kierowała do Castoramy i Praktikera, propozycje cen detalicznych. W przypadku stosowania innych stawek sklepy były narażone np. na wstrzymanie dostaw czy wzrost ceny zakupu.

Castorama i Tikkurila wyraziły chęć współpracy z UOKiK, dzięki czemu Castorama nie musi płacić nic, Tikkurila zapłaci 9,3 mln zł, a Praktiker —ponad 39 mln zł.

Przedsiębiorcom przysługuje odwołanie do sądu antymonopolowego.

Tikkurila i hipermarkety budowlane nie pierwszy raz uczestniczą w cenowej zmowie. Dostawca farb zobowiązywał dystrybutorów do sprzedaży produktów po ustalonych cenach, a Castorama i Praktiker dogadywali się z innymi marketami budowlanymi. Castorama ustalała także ceny z innym producentem farb — ICI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy