ZMPD zapowiada ogólnopolski protest przewoźników

PAP
opublikowano: 28-05-2009, 15:38

Ogólnopolską akcję protestacyjną planuje 3  czerwca Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce - poinformował w czwartek prezes ZMPD Jan Buczek.

Wyjaśnił, że związane jest to z zapowiedziami rządu "w sprawie kolejnej podwyżki cen winiet". W opinii drogowców, jest to "wyraz nieodpowiedzialności polityków i urzędów".

"Postanowiliśmy, że w dniu 3 czerwca odbędzie się ogólnopolska akcja protestacyjna naszej branży. Będziemy się spotykać w różnych miejscach z przedstawicielami rządu. Niewykluczone, że użyjemy do tej akcji naszych ciężarówek" - powiedział na konferencji prasowej prezes ZMPD.

Buczek zaznaczył, że o formie protestu zadecyduje obradujące w czwartek Forum Transportu Drogowego, zrzeszające 28 przedstawicieli przewoźników drogowych. Szczegóły akcji do wiadomości będą podane "w najbliższym czasie".

"W grudniu ub.r. Ministerstwo Infrastruktury wdrożyło nowe stawki. Wówczas umówiliśmy się, że następna regulacja będzie miała miejsce w momencie, kiedy ministerstwo wdroży elektroniczny system poboru opłat. Zgodnie z zapowiedziami resortu ma to nastąpić w 2011 roku. Nie minęły 4 miesiące od momentu uzgodnienia z nami nowych stawek, a rząd już przygotował projekt zmiany rozporządzenia, czyli następną podwyżkę winiet" - powiedział Buczek.

Dodał, że z zapowiedzi rządu wynika, iż podwyżka wyniesie od ok. 15 do 30 proc.

"Sumując podwyżkę z grudnia i tę, którą rząd dziś proponuje dla nas, jest to 100-proc. wzrost kosztów korzystania z infrastruktury drogowej, z której korzystają nie tylko przewoźnicy przewożący ładunki" - powiedział Buczek.

Jak mówił, ZMPD domaga się od rządu, by "zrezygnował z destabilizowania i tak skrajnie trudnej sytuacji naszych przedsiębiorstw".

"Branża międzynarodowych przewozów drogowych pogrążona jest w głębokim kryzysie. Bez interwencji państwa nieuchronnie nastąpi upadek wielu przedsiębiorstw, co oznacza wzrost bezrobocia w naszym kraju. Z transportu żyje w Polsce ok. 2 mln ludzi. Dlatego nie zgadzamy się na kolejną podwyżkę opłat" - powiedział.

W ciągu ubiegłego roku przewoźnicy podejmowali wiele akcji protestacyjnych przeciwko rosnącym opłatom za winiety. W czerwcu kilkadziesiąt tysięcy przewoźników protestowało niemal w całej Polsce. Zatrzymywali swoje pojazdy na poboczach dróg albo jeździli z prędkością ok. 20 km/h.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / ZMPD zapowiada ogólnopolski protest przewoźników