Znacząca poprawa nastrojów na europejskich giełdach

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 12-07-2006, 14:47

Po zaskakująco udanym finiszu wtorkowych notowań w USA, na największych europejskich parkietach w środę znacząco poprawiły się nastroje. W centrum uwagi graczy znalazły się spółki z sektora zaawansowanych technologii oraz firmy surowcowe.

Po zaskakująco udanym finiszu wtorkowych notowań w USA, na największych europejskich parkietach w środę znacząco poprawiły się nastroje. W centrum uwagi graczy znalazły się spółki z sektora zaawansowanych technologii oraz firmy surowcowe.

Lepsza koniunktura to w dużej mierze zasługa raportu KLA-Tencor, amerykańskiego wytwórcy sprzętu wykorzystywanego w produkcji mikroprocesorów. Poinformował on o dużym wzroście zamówień na swoje wyroby. Zachęceni tymi doniesieniami inwestorzy ze Starego Kontynentu chętnie więc kupują akcje holenderskiego ASML. Na wartości zyskują też papiery Philipsa i STMicroelectronics.

Ponowna zwyżka cen surowców korzystnie przełożyła się na wyceny walorów spółek wydobywczych. Kurs miedzi znów przekroczył barierę 8 tys. USD za tonę. W rezultacie notowania BHP Billiton czy Rio Tinto, sektorowych liderów zwyżkują o około 1,5 proc.

Wzięciem cieszą się również papiery spółek paliwowych. W ich gronie szczególnie dobrze prezentuje się norweski potentat, Statoil.

Mimo niepokojących doniesień zza oceanu, gdzie Izba Reprezentantów chce zakazu internetowego hazardu rosną kursy PartyGaming oraz Sportingbet. Z kolei podwyższenie rekomendacji przez Deutsche Bank pomogło kursowi producenta papieru Stora Enso. Przy okazji zyskują walory rywala – UPM. Z uwagi na rosnące koszty energii „papiernicy” zamykali ostatnich miesiącach zakłady i redukowali zatrudnienie. Wg DB trend ma się zmienić.

WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Znacząca poprawa nastrojów na europejskich giełdach